Bułgarski minister obrony: cena nowych myśliwców może wzrosnąć

Cena nowych myśliwców może wzrosnąć - przyznał we wtorek bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow, komentując nieoficjalne informacje, że rozpatrywane obecnie oferty przekraczają ustalony przez parlament pułap 1,8 mld lewów (900 mln euro) za 8 samolotów.

Według ministra nie jest wykluczone, że rząd zaproponuje parlamentowi podniesienie ceny. Nie sprecyzował jednak, ile może wynieść podwyżka.

Faworytami w ogłoszonym przez resort obrony przetargu są: amerykański koncern Lockheed Martin proponujący myśliwce F-16 w najnowszej wersji Block 70/72 oraz szwedzki SAAB z Gripenami.

Według bułgarskich mediów władze skłaniają się ku amerykańskiej ofercie; mówił o tym również premier Bojko Borisow. Wyników przetargu jeszcze nie ogłoszono, jednak cena amerykańskich samolotów jest wyższa od limitu określonego w zapytaniu ofertowym.

Ze swojej strony SAAB poinformował, że za tę samą cenę może dostarczyć 10 maszyn, w tym pierwsze cztery w ciągu dwóch lat od podpisania umowy. Szkolenie pilotów rozpoczęłoby się 6 miesięcy przed pierwszą dostawą.

W wywiadzie dla komercyjnej telewizji Kanał 3 we wtorek Karakaczanow powiedział, że wbrew twierdzeniom źródeł amerykańskich o ewentualnej gotowości obniżenia ceny Lockheed Martin oficjalnie o tym nie poinformował.

„Wiemy jednak, że są oni gotowi złożyć lepszą ofertę” – dodał. Koncern zadeklarował również, że wybór najnowszej wersji F-16 „umożliwi bułgarskim inżynierom i naukowcom włączenie się do prac nad dronami i innymi najnowszymi autonomicznymi systemami o przeznaczeniu komercyjnym i wojskowym".

W ubiegłym tygodniu premier Borisow poinformował, że chce, by jego kraj kupił od USA myśliwce F-16. "Według pilotów nowy F-16 jest znacznie lepszy niż jakikolwiek inny oferowany samolot" - powiedział podczas szczytu UE w Brukseli. "Nie chcę ingerować w pracę komisji zajmującej się przetargiem, ale ze względu na skomplikowaną sytuację w naszym regionie trzeba wybrać najlepszy samolot" - dodał.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ dmi/ mc/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus