Asfalt z Lotosu na pasie startowym lotniska w Wilnie
W ciągu 10 dni lotos Asfalt, spółka córka gdańskiego Lotosu, dostarczyła na wileńskie lotnisko ponad 2 tys. ton najbardziej zawansowanych technologicznie asfaltów modyfikowanych. Inwestycję zrealizowała łotewska firma ACB A/S.
Lotnisko w Wilnie jest najważniejszym portem lotniczym na Litwie. Ostatnia duża rekonstrukcja pasa startowego odbyła się tam ponad 12 lat temu. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło ponad 3 miliony pasażerów. Po remoncie będzie mogło z niego korzystać ponad 5 milionów podróżnych rocznie.
"Jest to kolejna modernizacja europejskiego lotniska, do której LOTOS Asfalt dostarczył wysokiej jakości asfalty modyfikowane. W 2015 roku trafiły one na lotnisko wojskowe w Dęblinie oraz posłużyły do remontu pasa startowego portu lotniczego w Gdańsku Rębiechowie. Wcześniej asfalty z LOTOSU były stosowane również do budowy i modernizacji pasów lotnisk w Rzeszowie, Warszawie, Bydgoszczy i Szczecinie" - podał Lotos.
Jak wyjaśniła spółka, asfalty modyfikowane stosuje się jako materiał wiążący w mieszankach mineralno-asfaltowych przeznaczonych do budowy i utrzymania dróg, lotnisk oraz innych powierzchni utwardzonych.
"Produkowany przez LOTOS asfalt modyfikowany MODBIT jest wybierany do modernizacji lotnisk ze względu na jego podwyższone parametry. Produkt wykazuje zwiększoną odporność na odkształcenia plastyczne (koleiny) i spękania warstw nawierzchni w niższych temperaturach" - poinformowała gdańska spółka.
Od początku swego istnienia, czyli 2004 r., spółka Lotos Asfalt sprzedała ponad 9,6 mln ton asfaltów (w tym ok. 1,8 mln ton asfaltów modyfikowanych).
Spółka Lotos Asfalt powstała w Gdańsku. W czerwcu 2004 roku przejęła pracowników i aktywa asfaltowe rafinerii w Jaśle, a w lipcu 2005 r. kupiła wydział asfaltowy dawnej rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Dziś spółka dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi.(PAP)
drag/ pad/
Komentarze