Przejdź do treści
Źródło artykułu

Archiwum zdjęć z sondy Rosetta w pełni kompletne

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ukończyła kompletowanie publicznego archiwum zdjęć w wysokiej rozdzielczości przesłanych przez sondę Rosetta, która badała kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko. W archiwum znalazło się łącznie prawie 100 tysięcy zdjęć.

Finalny zestaw zdjęć w wysokiej rozdzielczości dostarczył zespół obsługujący kamerę OSIRIS do ESA w maju. Przez kolejne tygodnie zdjęcia udało się przetworzyć i udostępnić w ramach przeglądarki zdjęć (Archive Image Browser) oraz planetarnego archiwum naukowego (Planetary Science Archive).

Pierwsze z archiwów zawiera także zdjęcia wykonane kamerą nawigacyjną, a w drugim znajdziemy dodatkowo publicznie dostępne dane ze wszystkich jedenastu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie sondy Rosetta, jak i dane z innych misji kosmicznych prowadzonych przez ESA.

Łączna liczna zdjęć z kamer wąsko i szerokokątnej dostępnych w archiwum to prawie 100 tysięcy, wykonanych w trakcie 12 lat kosmicznej podróży sondy Rosetta, w tym w trakcie przelotów w pobliżu Ziemi, Marsa oraz dwóch planetoid oraz oczywiście zdjęć samej komety Czuriumowa-Gierasimienki.

W archiwum są m.in. zdjęcia wykonane z odległości zaledwie dwóch kilometrów od powierzchni komety, a także z okresu, gdy próbowano ustalić położenie lądownika Philae. Ostatnie ze zdjęć nadesłanych przez Rosettę było wykonane z wysokości 20 metrów nad powierzchnią.

Zdjęcia zostały udostępnione na licencji Creative Commons (Uznanie autorstwa), co oznacza możliwość bezproblemowego ich wykorzystywania nie tylko w edukacji, ale także w różnych innych zastosowaniach.

Archiwum można przeglądać na stronie http://imagearchives.esac.esa.int/

Sonda Rosetta była wystrzelona z Ziemi w 2004 roku. W 2014 roku zbliżyła się do komety Czuriumowa-Gierasimienki (67P/Churyumov-Gerasimenko) i badała ją do 2016 roku, wypuszczając lądownik Philae. Misja była prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną. (PAP)

cza/ ekr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony