Airbus w 2019 r. ze stratą netto w wysokości 1,36 mld euro

A319neo, fot. Airbus

Koncern Airbus zakończył 2019 rok ze stratą netto w wysokości 1,36 mld euro, która powstała na skutek ugody ws. zarzutów korupcyjnych w USA, W. Brytanii i Francji. Mimo tego producent samolotów odnotował rekordowe wyniki dostaw i zwiększył dywidendę - poinformowano w czwartek.

Nie licząc jednorazowego obciążenia zysk operacyjny wyniósł 6,9 mld euro i był wyższy o 19 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. W związku z tym firma zaproponuje dywidendę 1,8 euro za udział. Przychód wzrósł o 11 proc. i wyniósł 70,5 mld euro.

Koncern w tym czasie zwiększył produkcję samolotu A320. Dyrektor generalny Guillaume Faury pozytywnie ocenił roczne wyniki finansowe, zwrócił jednak uwagę, że nie można być zadowolonym ze straty netto.

W 2019 roku koncern dostarczył 863 komercyjnych samolotów. W 2018 roku było to 800 egzemplarzy. Airbus korzysta z problemów Boeinga z modelem 737 MAX, który pozostaje uziemiony.

Strata netto odnosi się do ugód sądowych na potrzeby, których zarezerwowano kwotę 3,6 mld euro. Zarzuty przeciw Airbusowi dotyczyły m.in. wykorzystywania pośredników do zabezpieczania zamówień na odrzutowce - praktyki, której producent używał by zrównać się z amerykańskim rywalem, Boeingiem.

Oskarżenia o korupcję w Airbusie miały dotyczyć wysoko postawionych pracowników i były jednym z powodów odpływu czołowych przedstawicieli kadry menedżerskiej z koncernu. 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus