Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus i Dassault będą współpracować ws. nowego myśliwca

Francuska firma lotnicza Dassault Aviation i europejski koncern Airbus zawarły umowę w sprawie opracowania koncepcji przyszłego samolotu myśliwskiego – poinformowała w środę podczas wizyty we Francji niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. Według niej jest to "ważny krok".

"Ta wspólna decyzja obu państw stanowi ważny krok naprzód w zapewnianiu europejskiej suwerenności i jej technologicznym postępom w sektorze lotnictwa wojskowego w nadchodzących dziesięcioleciach. Data rozpoczęcia tego dwuletniego badania to 20 lutego 2019 r." – czytamy w komunikacie firmy Dassault Aviation.

Myśliwiec nowej generacji współpracować będzie z kombinacją nowych i ulepszonych broni oraz z rojem systemów bezzałogowych (dronów) połączonych z Combat Cloud.

Władze państwowe Niemiec i Francji już wcześniej zaleciły współpracę obu producentów. Projekt jest oparty na dokumencie wspólnych wymagań wysokiego szczebla, który został podpisany przez ministrów obrony obu krajów podczas ILA Air Show w Berlinie w kwietniu 2018 r., a także na odpowiednich krajowych studiach koncepcyjnych.

Celem tego wspólnego studium jest konceptualizacja różnych możliwości SCAF (Future Air Combat System) i stworzenie podstaw dla ich przyszłej definicji i industrializacji, z myślą o pełnej zdolności operacyjnej do roku 2040. Mając to na uwadze, programy demonstracyjne będą przygotowywane i uruchamiane z okazji Paris Air Show w czerwcu 2019 r.

Nowe samoloty zastąpiłyby z czasem używane obecnie myśliwce – we Francji Rafale dostarczone przez Dassault, a w Niemczech pochodzące od Airbusa Eurofightery.

Występując na imprezie w zakładach produkcji silników lotniczych Safran w Gennevilliers pod Paryżem von der Leyen zapowiedziała również, że oba rządy chcą zawrzeć w maju porozumienie ustalające dalsze szczegóły projektu. Wtedy podane zostaną pierwsze informacje dotyczące kosztów. Przewiduje się również, że wiosną do programu budowy nowego myśliwca dołączy Hiszpania.

Von der Leyen i francuska minister obrony Florence Parly przybyły do zakładów Safran, by poinformować o zawarciu przez te spółkę oraz niemieckiego producenta silników lotniczych MTU umowy o partnerstwie w opracowaniu jednostki napędowej nowego myśliwca. Parly nazwała to "pierwszą cegiełką" budowli.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony