Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus Helicopters zamierza rozwijać swoją działalność w Radomiu

Radom ma stać się ważnym ośrodkiem rozwoju grupy Airbus Helicopters w Polsce. Zgodnie ze strategią firmy koncepcje nowych rozwiązań, nad którymi już pracują naukowcy z radomskiego uniwersytetu, będą wdrażane do produkcji w zakładzie, który Airbus planuje wybudować w tym mieście.

Jak podkreślił w czwartek na konferencji prasowej szef Badań i Innowacji Airbus Helicopters Tomasz Krysiński, naukowcy z Radomia opracowali innowacyjne rozwiązania, które znajdą się na wyposażeniu śmigłowców produkowanych przez Airbusa. „Pomysł pracowników Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu pozwoli w sposób bardzo skuteczny zwiększyć sprawność, obniżyć masę i podnieść efektywność bardzo ważnego elementu wyposażenia śmigłowca” – powiedział Krysiński. Zastrzegł, że szczegóły badań są na razie objęte tajemnicą przemysłową i zostaną ujawnione we wrześniu.

Nowe elementy mają być produkowane w zakładzie, który Airbus zamierza wybudować w Radomiu. Według Krysińskiego ma tutaj znaleźć pracę 250 osób.

Firma Airbus Helicopters - jeden z największych producentów śmigłowców w świecie – rozpoczął współpracę w Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu w ubiegłym roku. Wówczas informowano, że współpraca ma dotyczyć badań nad autopilotami do helikopterów lżejszej konstrukcji oraz systemami antywibracyjnymi.

Jak ocenił prezes Airbus Group Polska Sebastian Magadzio, Radom jest ważnym ośrodkiem dla rozwoju działalności firmy w Polsce. „Zależy nam na ciągłości całego procesu, począwszy od prac projektowych, które odbywają się na tutejszym uniwersytecie, do produkcji, która będzie prowadzona także w Radomiu” – podkreślił prezes.

Airbus Group jest liderem w dziedzinie aeronautyki, przestrzeni kosmicznej i usług pokrewnych. W 2014 roku Grupa - w skład której wchodzą firmy Airbus, Airbus Defence and Space i Airbus Helicopters - wygenerowała przychody w wysokości 60,7 miliarda euro i zatrudniała około 138 600 pracowników. Airbus Group jest też udziałowcem firmy ATR - produkującej samoloty turbośmigłowe, konsorcjum Eurofighter i dostawcy systemów rakietowych - spółki MBDA.

Airbus jest obecny w Polsce od 2001 r. Obecnie zatrudnia 900 osób, głównie z zakładach w Warszawie i Mielcu. Grupa planuje długofalowe inwestycje w Polsce. Ma się z nimi wiązać stworzenie 1250 bezpośrednich i 2000 pośrednich miejsc pracy.

Obecnie MON negocjuje umowę z konsorcjum pod wodzą Airbus Helicopters, które zaoferowało śmigłowiec H225M Caracal (w maju przeszedł on wojskowe testy w Polsce). Wart ok. 13 mld zł kontrakt na 50 wiropłatów w różnych wersjach ma zostać podpisany jesienią.(PAP)

ilp/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony