Adamczyk: połączenie kolejowe lotniska w Jasionce z Rzeszowem - bardzo ważne
W środę na konferencji prasowej na lotnisku w Jasionce Adamczyk podkreślił, że inwestycja kolejowa, która tu powstanie, uplasuje Jasionkę w czołówce lotnisk europejskich. Argumentował, że takie nowoczesne połączenie nie jest przywilejem wszystkich pasażerów, którzy korzystają z lotnisk w Europie.
„To połączenie to również ewidentny efekt tej strategii, która realizowana jest nie tylko na Podkarpaciu, ale w każdym regionie naszego kraju, czyli walka z wykluczeniem komunikacyjnym” – podkreślił.
Adamczyk zwrócił uwagę, że z nowego połączenie korzystać będą nie tylko pasażerowie lotniska, ale również pracownicy pobliskiej strefy ekonomicznej czy mieszkańcy pobliskich miejscowości. „I to jest efekt tej dobrej pracy, dobrej współpracy, tego gospodarczego podejścia do realizacji potrzeb, oczekiwań, nadziei mieszkańców” – powiedział.
Minister podkreślił, że Podkarpacie jest jednym wielkim placem budowy. Według Adamczyka, mówią tak nie tylko mieszkańcy, ale wszyscy ci, którzy na co dzień zajmują się infrastruktura komunikacyjną.
„Podkarpacie dynamicznie się rozwija, rozbudowuje, przebudowuje, zmienia swoje oblicze, podobnie jak Rzeszów" - mówił minister.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że połączenie kolejowe z lotniskiem jest konieczne, aby ruch pasażerski w aglomeracji rzeszowskiej odbywał się płynnie. Jak mówiła, ważna jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna (PKA), która ruszyła, jeszcze w niepełnej formie, od 1 stycznia br. Połączenie z Jasionką ma być elementem PKA.
„PKA docenili już nasi mieszkańcy. W pierwszym kwartale br. skorzystało z niej 70 tys. osób. Tyle osób zdecydowało się przesiąść z autobusów, samochodów osobowych na Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. To dowód na to, że ten szybki, niskoemisyjny sposób przemieszczania się rzeczywiście jest ułatwieniem w przewożeniu pasażerów” – mówiła wojewoda.
Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl uważa, że lotnisko w Jasionce trzeba przybliżyć do aglomeracji rzeszowskiej. „Temu służyć ma połączenie kolejowe, z niego korzystać będą też mieszkańcy, którzy będą chcieli np. przyjść do budowanego właśnie po drugiej stronie lotniska Centrum Nauki Łukasiewicz” – powiedział.
Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie Mieczysław Borowiec poinformował, że nowa linia będzie miała ok. 5 km, a przystanek przy lotnisku będzie połączony z terminalem. Borowiec zapowiedział, że niebawem wydana ma być decyzja o pozwoleniu na budowę. Prace przy budowie powinny rozpocząć się w I kwartale br. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ pad/
Komentarze