4,1 mln podróżnych skorzystało w ciągu 9 miesięcy br. z Portu Lotniczego Gdańsk

Ponad 4,1 mln podróżnych skorzystało w ciągu 9 miesięcy br. z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, co daje ponad 6 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. – poinformował w piątek port.

W analogicznym okresie ub. r. gdańskie lotnisko obsłużyło ponad 3,8 mln podróżnych.

We wrześniu br. z lotniska skorzystało ponad 529,2 tys. pasażerów, co stanowiło wzrost o 8,9 proc. w porównaniu do września ub. r., w sierpniu ponad 561,7 tys. pasażerów - wzrost o 5 proc. w stosunku do sierpnia ub.r., w lipcu ponad 564 tys. pasażerów - wzrost o 6,3 proc. w porównaniu do lipca ub. r., a w czerwcu br. z lotniska skorzystało 537,5 tys. osób, co stanowiło wzrost o 8,9 proc. w stosunku do czerwca ub.r.

Dodano, że w styczniu obsłużonych zostało blisko 319 tys. pasażerów, co stanowiło spadek o 0,51 proc w porównaniu do stycznia ub.r., w lutym ponad 321,5 tys. osób, czyli o 3,6 proc. więcej wobec lutego ub.r., a w maju blisko 493,5 tys. podróżnych, czyli o 10,3 proc. więcej w stosunku do maja 2018 r.

W komunikacie zaznaczono, że port zanotował też wzrost operacji lotniczych. Po trzech kwartałach bieżącego roku zanotowano ich ponad 37,2 tys. podczas gdy w 9 miesięcy ub. r. było ich blisko 36,2 tys.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zanotował, też wzrost zysku. Zysk netto za trzy kwartały br. wyniósł ponad 43,7 mln. zł, podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. zysk netto wyniósł ponad 37,6 mln zł.

"Jesteśmy coraz bliżej 5 milionów pasażerów. Zawdzięczamy to przede wszystkim regularnym liniom lotniczym, które stale zwiększają częstotliwość lotów. We wrześniu odnotowaliśmy największy wzrost liczby operacji w bieżącym roku, czyli 5,8 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Zamykamy III kwartał z otwartymi 8 nowymi połączeniami. Nie zwalniamy jednak tempa i w najbliższych tygodniach, jeszcze w roku 2019, w sezonie zimowym otwartych zostanie kolejnych 9 nowych połączeń” – wyjaśnił cytowany w komunikacie, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski. (PAP)

Autor: Marcin Szywała

Źródło: PAP
comments powered by Disqus