30 tys. euro nagrody w lotniczym konkursie dla studentów

Airbus

30 tys. euro może wygrać studencki zespół, który zwycięży w międzynarodowym konkursie na technologie lotnicze przyjazne środowisku "Fly Your Ideas". Zgłaszać się można do końca listopada - poinformowała PAP w poniedziałek firma Airbus, organizator konkursu.

Jest to druga edycja konkursu, przeznaczonego dla studentów z całego świata, mających nowatorskie pomysły na bardziej ekologiczne podróże samolotem. Pomysł może dotyczyć np. bardziej przyjaznej środowisku produkcji samolotów, ich eksploatacji lub utylizacji zużytych maszyn. W konkursie mogą brać udział studenci dowolnych kierunków, nie tylko technicznych. Zespół może składać z trzech do pięciu osób. Główna nagroda to 30 tys. euro, drugi zespół otrzyma 15 tys."Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi na świecie do tworzenia innowacyjnych pomysłów na ekologiczne podróżowanie samolotem i realizowanie idei zrównoważonego rozwoju. Konkurs pozwala także firmie na nawiązanie kontaktu ze studentami i zespołami badawczymi" - podkreślił wiceprezes firmy Airbus ds. inżynierii i projektowania Charles Champion, ogłaszając otwarcie konkursu na międzynarodowej wystawie lotniczej w Farnborough w Wielkiej Brytanii.

Rywalizacja trwa kilka miesięcy i składa się z trzech rund. Finał konkursu, do którego zakwalifikuje się pięć najlepszych drużyn, odbędzie się w przyszłym roku latem, w czasie salonu lotniczego Le Bourget we Francji.

W pierwszej edycji konkursu, ogłoszonej w październiku 2008 roku, a rozstrzygniętej latem 2009 r., wzięło udział 2,3 tys. studentów z ponad 80 państw, a pierwsze miejsce zajął zespół "COz" z Uniwersytetu Queensland w Australii. Zwycięski projekt dotyczył wykorzystania materiałów kompozytowych wytworzonych z włókien roślinnych do budowy kabin samolotów. Zastosowanie tych materiałów może pomóc uniezależnić produkcję od dostaw niektórych materiałów oraz zmniejszyć szkody dla środowiska przy złomowaniu starych samolotów.

Zarejestrować się w tegorocznej edycji konkursu oraz uzyskać dalsze informacje można na stronie organizatora.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus