11.Małopolski Piknik Lotniczy
Impreza odbywa się w Muzeum Lotnictwa Polskiego, na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Jeśli dopisze pogoda, podczas pikniku w niebo wzniesie się ponad 90 statków powietrznych: współczesne samoloty oraz repliki zabytkowych maszyn.
"Po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć +Latające pszczółki+ z Łotwy, czyli grupę Baltic Bees - pilotów latających na samolotach odrzutowych Aero L-39 Albatros. Ich pokaz trwa niemal pół godziny. Pierwszy raz w Krakowie będzie też Zespół Akrobacyjny Sił Powietrznych RP – +Orlik+ oraz grupa akrobacyjna +Firebirds+" – mówił PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.
Miłośnicy lotnictwa po raz kolejny będą mogli podziwiać Jurgisa Kairysa z Litwy i wielokrotnego mistrza świata w akrobacji szybowcowej Jerzego Makulę. Symulacje walk powietrznych z II wojny światowej pokaże słowacka grupa Retro Sky Team. Zaplanowano grupowe skoki spadochroniarzy oraz przelot wojskowego samolotu transportowego CASA C-295.
Nie zabraknie atrakcji także na ziemi. Do Krakowa przyjedzie niemal 300 osób z ponad 20 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, które przedstawią umundurowanie, broń i wyposażenie żołnierzy od czasów I wojny światowej od współczesności. Grupa rekonstrukcyjna złożona z byłych żołnierzy jednostki GROM będzie się prezentowała w rodzaju dioramy, w której znajdzie się zakupiony przez muzeum trzysilnikowy samolot transportowy Ju-52 oraz podarowany placówce przez Zbigniewa Niemczyckiego Messerschmitt Bf 109 G-6.
W niedzielę, w drugim dniu Pikniku Lotniczego zaplanowano premierę najnowszej gry edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej "7". Gra przypomina o 7 Eskadrze Myśliwskiej walczącej podczas wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej.
Dla najmłodszych będzie wesołe miasteczko. "Świadomie nazywamy nasze wydarzenie Małopolskim Piknikiem Lotniczym, a nie Air Show, bo to impreza skierowana do całych rodzin. Stąd oprócz pokazów w powietrzu, tak wiele atrakcji na ziemi" – podkreślił dyrektor Radwan.
Przed rokiem Małopolski Piknik Lotniczy odwiedziło ok. 40 tys. osób.
Organizatorem Pikniku jest Muzeum Lotnictwa Polskiego, a wydarzenie wsparły 8. Baza Lotnictwa Transportowego, Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie-Balicach oraz Aeroklub Krakowski. Impreza odbywa się pod patronatem wiceminister obrony Beaty Oczkowicz oraz marszałka województwa Marka Sowy.
Dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny należy do najstarszych w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austrowęgierskiej. Po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą Rzeczypospolitej. Funkcjonowało do 1963 r., później stało się siedzibą Muzeum Lotnictwa Polskiego. (PAP)
wos/ par/
Komentarze