Przejdź do treści
Źródło artykułu

Boeing B-29 „Enola Gay” z kartonu

Nowy model kartonowy Czesława Trzemżalskiego, krośnieńskiego modelarza – Boeing B-29 „Enola Gay” – można będzie zobaczyć na wystawie modeli redukcyjnych w Krośnie podczas Górskich Zawodów Balonowych.

Kolejny model Czesława Trzemżalskiego – modelarza z Krosna. Ciekawe, który to już z kolei w bardzo bogatej kolekcji. Tym razem jest to model największego bombowca z II wojny światowej, amerykańskiego B-29. Model przedstawia samolot w oryginalnym malowaniu, który 6 sierpnia 1945 r. zrzucił atomową bombę na japońskie miasto Hiroszima. Dowódca samolotu nazwał go „Enola Gay”. Było to panieńskie nazwisko jego matki. Bombę atomową nazwano „Little Boy”, co w tłumaczeniu oznacza – mały chłopiec. Samolot o oznaczeniu bocznym 82, z literą „R” na stateczniku pionowym, po akcji zrzucenia bomby atomowej, nie wykonał już żadnego lotu bojowego. Był przechowywany w różnych hangarach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Podstawą do wykonania modelu była wycinanka firmy GPM opracowana w skali 1: 33. W firmie tej zakupiono również oszklenie kabin modelu. Model prezentuje się wspaniale, jest bardzo okazały, jego wymiary: długość 95 cm, rozpiętość 132 cm, wysokość 25 cm robią spore wrażenie. Starannie wykonane oszklenie samolotu umożliwia zajrzenie do jego wnętrza z kabiną pilotów, bombardiera, nawigatora czy strzelca pokładowego. Posiada otwarty luk bombowy, w którym umieszczony jest model bomby atomowej. Model posiada ruchome, cztero łopatowe  śmigła i uzbrojenie strzelca pokładowego. Pozostałe wyposażenie autor wykonał sam własnoręcznie.

Ciekawostką dla wszystkich modelarzy, którzy chcieliby wykonać model tego bombowca jest to, że skrzydła z silnikami i podwoziem głównym, rozkładają się na bagnetach sklejkowych wklejonych do kadłuba na stałe. Skrzydła modelu ze względu na rozmiary zmontowane na konstrukcji sklejkowej wypełnionej pianką budowlaną. Podobną techniką wykonanie są stateczniki. Antena radiowa modelu jest rozpinana. Długa część ogonowa kadłuba wzmocniona została tekturową dłużycą z dwoma dodatkowymi wręgami, zabezpieczającymi przed załamywaniem się kadłuba. Te rozwiązania są bardzo pomocne podczas transportowania modelu na konkursy i wystawy.

Model był tylko raz prezentowany na wystawie modeli redukcyjnych w Strzyżowie. W najbliższym czasie można będzie podziwiać kunszt wykonania tego jak i innych modeli Czesława na wystawie modeli redukcyjnych w Krośnie podczas Górskich Zawodów Balonowych w maju 2017 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony