Przejdź do treści
Tempelhof Hangar
Źródło artykułu

102 zatrzymanych podczas próby okupacji Tempelhof

Berlińska policja zatrzymała 102 osoby podczas próby zajęcia przez grupy lewaków i anarchistów terenu zamkniętego lotniska Tempelhof. Starcia demonstrantów z policją trwały do późnej nocy z soboty na niedzielę. Inicjatywa "Squat Tempelhof" poinformowała w niedzielę, że w sobotniej akcji wzięło udział 5 tys. osób. Władze oszacowały liczbę uczestników protestu na ponad 1 tys.

Demonstranci, którzy zapowiedzieli wcześniej swoją akcję, bezskutecznie próbowali wedrzeć się przez ogrodzenie na teren historycznego lotniska, żądając udostępnienia areału mieszkańcom miasta. Policja ściągnęła 1,8 tys. funkcjonariuszy - wezwano posiłki z Bawarii, Saksonii i Badenii-Wirtembergii. Teren Tempelhof był patrolowany przez śmigłowiec. Po początkowej spokojnej akcji, późnym popołudniem w sobotę doszło do starć. W kierunku funkcjonariuszy posypały się kamienie, policja odpowiedziała gazem łzawiącym. 21 policjantów zostało rannych.

Obejmujące 250 hektarów i istniejące od 1923 lotnisko Tempelhof zostało zamknięte 30 października zeszłego roku w związku z budową nowego międzynarodowego portu lotniczego Berlin-Brandenburg International. Decyzja władz wywołała wiele protestów, gdyż Tempelhof ma symboliczne znaczenie dla wielu mieszkańców Berlina, szczególnie jego zachodniej części.

Nazwany kiedyś "matką wszystkich lotnisk" Tempelhof był jednym z trzech miejsc, w których lądowały alianckie samoloty transportowe, zaopatrujące mostem powietrznym zachodnie sektory Berlina podczas radzieckiej blokady połączeń lądowych w latach 1948-49.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
imprezy
Teatr Muzyczny Roma poinformował, że przygotował dla fanówmusicalu kolejną niespodziankę
lotniska
8 lutego, pilot samolotu general aviation, który zgłosił mayday z powodu problemów z silnikiem, otrzymał pomoc
lotniska
Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce

Nasze strony