Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pamiątki po polskim lotniku Władysławie Szczupielu trafią na aukcję

Zestaw pamiątek po polskim lotniku Władysławie Szczupielu trafi 25 kwietnia na licytację w stołecznym domu aukcyjnym Mercari Polonia. W trakcie aukcji "Arcydzieła Militariów" pod młotek pójdą m.in. nadane mu odznaczenia oraz certyfikat NASA.

Władysław Szczupiel był radiooperatorem, żołnierzem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, uczestnikiem tajnych operacji specjalnych CIA i pracownikiem amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

W latach 1957-1959 Szczupiel współpracował z CIA w ramach programu "Project Cherry 106", który miał na celu zebranie danych radioelektronicznych i przeprowadzenie rozpoznania fotograficznego z państw na terenie bloku wschodniego. Zaangażowano w niego między innymi lotników z 1586. Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Szczegóły tajnych misji Szczupiela do dziś są nieznane. W 1959 roku Szczupiel na stałe zamieszkał USA, gdzie rozpoczął pracę w agencji kosmicznej NASA. Pracował tam w ramach tworzenia wahadłowca "Columbia" jako elektronik.

Wśród pamiątek po Władysławie Szczupielu, które będzie można wylicytować na warszawskiej aukcji, znajdują się nadane mu odznaczenia, w tym Krzyż Virtuti Militari z dyplomem z 23 lutego 1943 roku, z podpisem generała Kazimierza Sosnkowskiego.

Pod młotek pójdzie również certyfikat NASA, zawierający oryginalną amerykańską flagę wyniesioną na orbitę podczas drugiej misji wahadłowca Columbia z 1981 roku, który Szczupiel otrzymał za w podziękowaniu za pracę nad projektem. Dokument został podpisany przez kluczowych przedstawicieli NASA, w tym administratora Jamesa M. Beggsa.

Na aukcji znajdą się również artefakty z okresu II Rzeczypospolitej, w tym mundur konsularny dyplomatyczny używany przez Michała Mościckiego, syna prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego.

Wystawiona zostanie również prototypowa szabla projektu Fabryki Towarzystwa Motorów "Perkun". To jeden z czterech egzemplarzy, które zachowały się do czasów współczesnych i jedyna w rękach prywatnych. Pozostałe sztuki można oglądać w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Aukcja odbędzie się stacjonarnie w stołecznym domu aukcyjnym Mercari Polonia, gdzie można w niej uczestniczyć na żywo po uprzednim umówieniu. W licytacji można wziąć udział także online - poprzez platformę OneBid lub telefonicznie.

Aukcję można obejrzeć tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony