Przejdź do treści
Vulcanair P68 TC Observer
Źródło artykułu

SP-GEO w szeregach OPEGIEKA

16 czerwca 2011 roku na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego wylądował samolot ze znakami rejestracyjnymi SP-GEO. OPEGIEKA (Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne) odebrało samolot dzień wcześniej w siedzibie głównej producenta w Neapolu.

Samolot Vulcanair P68 TC Observer jest górnołapem wyposażonym w dwa turbodoładowane silniki firmy Lycoming. Elementem wyróżniającym go jest przezroczysty, wykonany ze szkła akrylowego, dziób, dający pilotowi doskonałą widoczność podczas nalotów. Samolot wyposażony jest w fabryczny luk fotogrametryczny, w którym OPEGIEKA w najbliższym czasie zamierza umieścić najwyższej klasy kamerę wielkoformatową zamiennie z lotniczym skanerem laserowym i kamerą termalną Inwestycje te bazują na najnowocześniejszych technologiach dostępnych obecnie na rynku i mają na celu uruchomienie innowacyjnej linii produkcyjnej związanej z opracowaniami fotogrametrycznymi i teledetekcyjnymi. Wysoce wyspecjalizowany sprzęt umożliwi OPEGIEKA wykonywanie zamówień zarówno dla sektora publicznego jak i prywatnych firm z Polski i z zagranicy.


 
"Potencjał pozyskiwania wysokiej jakości danych przestrzennych jaki zapewni nam nowa platforma fotogrametryczna w połączeniu z posiadaną infrastrukturą w Data Center i specjalistyczną Kancelarią Tajną pozwoli nam na skuteczne realizowanie nawet najtrudniejszych projektów. Zamierzamy zaoferować kompletny pakiet usług od pozyskania danych przez ich przetwarzanie aż do, coraz ważniejszego w dzisiejszych czasach, udostępniania danych w Internecie" – zapowiada Prezes spółki Florian Romanowski.Zakup samolotu wynika z realizacji projektu  „Opracowanie i wdrożenie produkcji map cyfrowych w oparciu o fuzje lotniczych zobrazowań fotogrametrycznych i teledetekcyjnych”,  realizowanego w ramach Działania 1.4-4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu to prawie 17 mln zł, a przyznane dofinansowanie unijne stanowi wartość około 8,2 mln złotych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.
lotnictwo komunikacyjne
Rosja podpisała zmiany do poprzedniego dekretu, znacznie rozszerzające gamę samolotów i części dopuszczonych do użytku przez krajowe linie lotnicze.
lotnictwo GA
Komisja Europejska obecnie aktywnie ściga te państwa, które nie akceptują w swoich krajach stacjonowania statków powietrznych zarejestrowanych w państwach trzecich. Oprócz wcześniej zgłoszonej sprawy przeciwko Danii, którą Komisja określa obecnie jako „trwałe naruszenie”,...
kosmonautyka
Firma Virgin Galactic zajmująca się turystyką kosmiczną opóźniła uruchomienie swoich komercyjnych usług podróży kosmicznych do pierwszego kwartału 2023 r., wynika z najnowszych wyników finansowych firmy. Opóźnienie przypisano wąskim gardłom łańcucha dostaw i ograniczeniom siły...

Nasze strony