Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej ma mural lotniczy

Mural lotniczy na jednej ze ścian budynków OLK PRz (fot. Katarzyna Hadała)

Na jednej ze ścian budynków Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz powstał mural lotniczy. Malowidło ma przypominać o lokalnych lotniczych tradycjach, popularyzować lotnictwo i  inspirować przyszłych adeptów pilotażu do studiowania.

Obraz widać z drogi wojewódzkiej 878, jadąc z Rzeszowa w kierunku portu lotniczego w Jasionce, po lewej stronie. Mural namalowano na ścianie jednego z hangarów. Projekt jest ściśle powiązany z miejscem i miejscowością, w której się znajduje. Widać na nim pilota linii lotniczych – ojca, który trzyma na rękach dziecko, dziewczynkę wystylizowaną na pilotkę. Dziecko wskazuje na nadlatujący samolot szkoleniowy OKL. Na horyzoncie widać zabudowania portu lotniczego w Jasionce. Mural to inicjatywa pracowników Ośrodka.

Chcieliśmy pokazać w czytelny i atrakcyjny sposób to lotnicze miejsce. Zasygnalizować, że jest to jednostka związana z awiacją, ze szkoleniem przyszłych pilotów. Ten mural ma także inspirować do lotnictwa przyszłe pokolenia. Mając to na względzie wspólnie z twórcą  opracowaliśmy symboliczną wizualizację tych założeń. – mówi instr pil. Mieczysław Górak, dyrektor OKL PRz.    

Autorem muralu jest sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow znany m.in. z projektu pn. "Cichy Memoriał", w którym na ścianach starych, drewnianych budynków gospodarczych odtwarzał dawne fotografie – w tym m.in. te obrazujące szybownictwo w Bezmiechowej. Andrejkow tworzył już wcześniej malowidła związane z lotnictwem. Była to m.in. podobizna hrabiego Ostaszewskiego ze Wzdowa, pioniera tutejszej awiacji czy pochodzącego z Sanoka Ludwika Krempę – pilota z Dywizjonu 304, który latał samolotem Wellington.

Ten konkretny mural lotniczy, w Jasionce, od lat związanej z tą branżą to pierwsza tego rodzaju praca w okolicy i pierwsza tutaj, na pełnowymiarowym murze dla tego artysty.  Powstał dzięki hojności sponsora związanego z lotnictwem,  który chce pozostać anonimowy.

Fotorelację Katarzyny Hadały z powstawania lotniczego muralu OKL PRZ można zobaczyc na stronie www.okl.prz.edu.pl

(KH)

Źródło: OKL Politechniki Rzeszowskiej
comments powered by Disqus