Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jedenasta edycja Droniady bogata w wydarzenia

Jedenasta edycja Droniady, która odbędzie się w Parku Śląskim w Chorzowie oraz na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach, potrwa w tym roku aż siedem dni (od 3 do 9 czerwca). W tym roku na uczestników czeka wyjątkowo dużo atrakcji. Już po raz trzeci współorganizatorem imprezy będzie Politechnika Śląska.

Droniada to rywalizacja, konkursy, warsztaty, pokazy i wiedza. Już po raz drugi jej ważnym elementem będzie konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska pod hasłem „Zrobotyzowana mobilność”, która odbędzie się 3 i 4 czerwca w sali konferencyjnej na Stadionie Śląskim.

Do 2030 roku istotną częścią światowej gospodarki stanie się transport autonomiczny. Na Droniada Tech by Politechnika Śląska w ramach Droniada GZM porozmawiamy o wyzwaniach społecznych, ekonomicznych i technicznych zrobotyzowanej mobilności drogowej, kolejowej, morskiej i powietrznej – tłumaczą organizatorzy.

Jak zawsze będziemy trzymać kciuki za studentów Politechniki Śląskiej z koła naukowego High Flyers, którzy wezmą udział w Droniada Challenge, w którym wielokrotnie wygrywali już w przeróżnych konkurencjach. To konkurs technologiczny, jeden z najtrudniejszych na świecie, łączący informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem.

Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się już 13 zespołów akademickich z całej Polski. W tym roku czekają na nich takie konkurencje jak Demo systemu, Kopalnie marsjańskie, Sztafeta, Inspekcja oraz Fly to Rescue i przede wszystkim pula nagród w wysokości ponad 35 tys. zł.

W tym roku odbędzie się także Droniada Junior, której partnerem jest Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej w Rybniku. To ogólnopolski konkurs przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy rywalizować będą w dwóch konkurencjach.

Pokażemy, że dron jest latającym robotem, do którego można wgrać własny program informatyczny. To nie tylko zabawa w zdalnym pilotowaniu maszyną, lecz nauka algorytmicznego myślenia i projektowania misji. A tym, którzy wolą od IT tworzyć filmy. proponujemy zaprojektować wizję transportu przyszłości w mieście 2050 – czytamy na stronie Droniady.

Więcej informacji o zawodach, konferencji, a także formularz do rejestracji uczestników znajdują się na stronie droniada.eu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony