Przejdź do treści
Port Lotniczy Katowice - terminal wewnątrz - odloty (fot. Śląski OSG)
Źródło artykułu

Od początku roku z powodu braku ważnego dokumentu tożsamości ponad 60 osób nie wyleciało za granicę z lotniska w Pyrzowicach

Od początku roku z lotniska w Pyrzowicach nie wyleciało już ponad 60 osób, które nie miały ważnych dokumentów tożsamości – wynika z danych Straży Granicznej. Tylko w miniony weekend z powodu braku ważnego dowodu osobistego wakacje przepadły czterem Polkom, które miały lecieć do Bułgarii i Turcji.

"W przypadku trzech osób powodem braku zgody na opuszczenie Polski były unieważnione dowody osobiste, ponieważ ich właściciele zgłosili ich utratę. Natomiast dowód osobisty czwartej osoby był unieważniony z powodu zmiany danych osobowych" – podał rzecznik śląskiej Straży Granicznej ppor. Szymon Mościcki.

Jak wynika z przytoczonych przez rzecznika statystyk, od początku br. funkcjonariusze śląskiego oddziału Straży Granicznej nie zezwolili na wylot z kraju 61 osobom. Jak przypomniał Mościcki, udając się w podróż zagraniczną należy sprawdzić nie tylko datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, ale także czy dokument nie został unieważniony.

"Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa" – wskazał ppor. Mościcki.

Czasem zdarza się też, że ktoś zgłasza utratę dowodu, po pewnym czasie go odnajduje i posługuje się nim, mimo że takiej sytuacji powinno się wyrobić nowy dokument. Ich właściciele dowiadują się o tym nieraz dopiero na lotnisku.

"Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy, nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane" – dodał ppor Mościcki.

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną upewnili się czy ich dowód osobisty nie został unieważniony. Pomocna w tym może być strona internetowa: https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony