Przejdź do treści
noc-muzeow.pl
Źródło artykułu

Nocą wszystko wygląda inaczej...

Zdarza się kilka nocy w roku, kiedy nie warto spać. Do jednej z nich niewątpliwie należy NOC MUZEÓW! Ci co tego doświadczyli – wiedzą, ci, co jeszcze nie – zobaczą, że jest to wyjątkowe przeżycie dla dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci.

Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami! W nocy, z 19/20 maja 2012 roku różne muzea i miejsca kultury, których przybywa z roku na rok!, otworzą swe bramy dla zwiedzających – wstęp będzie bezpłatny. Instytucje te przygotowują różne niespodzianki i wręcz prześcigają się w atrakcjach dla zwiedzających. Zapowiada się, że znowu będą dzikie tłumy spragnione obcowania z kulturą owianą tajemnicą nocy.

Czeka nas wiele atrakcji. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych, instytucje przygotowują specjalne atrakcje: spotkania, wykłady, różne działania twórcze i warsztaty (tańca, malowania, garncarstwa), ponad to występy na żywo, jak: widowiska teatralne, koncerty, specjalne pokazy jak rekonstrukcje bitew, do tego: gry miejskie, projekcje filmów, przejażdżki zabytkowymi autami, kolejką… Otwartych będzie setki ośrodków kulturalnych. Oprócz galerii i muzeów, w niektórych miastach dołączają się małe niezależne galerie, budynki rządowe, zabytkowe domy, kluby, teatry, kościoły, pracownie artystyczne i inne. Mimo, że noc ciemna, zobaczymy wiele rzeczy niedostępnych NA CO DZIEŃ. Słowem, będzie to wielka przygoda i dlatego ta noc jest tak wyjątkowa.

Noc Muzeów, to wielka kulturalna impreza o zasięgu europejskim. Idea zrodziła w Berlinie w 1997 roku, gdzie taka noc miała miejsce po raz pierwszy. Pomysł ten bardzo szybko rozpowszechnił się na inne europejskie miasta i z roku na rok przybywa organizatorów oraz zwiedzających. W Polsce obecnie bierze w niej udział już kilkadziesiąt miast.

O co w niej chodzi? Po prostu trzeba dużo chodzić! i wchodzić! i zwiedzać! muzea, galerie i inne kulturalne instytucje. A wszystko to (w założeniu) w jedną noc. Czy uda się wszystkie miejsca zobaczyć? Oczywiście, że – nie, dlatego warto już teraz zastanawiać się, gdzie chcemy pójść! Ale nawet - następnego dnia, bo pamiętajmy, że większość rzeczy można zobaczyć na co dzień.

Noc Muzeów to nie tylko dobra zabawa. Ten czas ma nas zainspirować do obcowania z kulturą, zachęcić do poznawania sztuki, zainteresować specjalnym wydaniem oraz przypomnieć nam, co możemy zobaczyć w całej Polsce w ciągu dnia, gdzie warto zaprosić przyjaciół, a co polecić znajomym. To wszystko na NOC MUZEÓW 2012 na portalu noc-muzeow.pl

***

Noc Muzeów 2012 w Warszawie - 19/20 maja 2012
W tym roku Nocy Muzeów w Warszawie będzie patronować Bolesław Prus określany jako najbardziej warszawski pisarz - autor "Lalki" w powieści uwiecznił XIX-wieczną Warszawę. W tym rok przypada stulecie jego śmierci.

Do udziału w obchodach 9 Nocy Muzeów w Warszawie zgłosiły się 204 placówki - nie tylko muzea, ale jak co roku, dołączyły galerie, domy kultury, biblioteki, kościoły, puby, kawiarnie, które przygotowują wystawy lub inne wydarzenia kulturalne specjalnie na tą niezwykłą noc.

Więcej na noc-muzeow.pl


W stolicy, warto odiwedzić tej nocy:

Nowy Biurowiec PLL LOT, (19 maja 2012 godz. 19:00...)

Przez całą noc z 19 na 20 maja osoby chętne będą mogły wraz z przewodnikiem zwiedzać salę historii w Nowym Biurowcu. Zgromadzone zostały w niej eksponaty przedstawiające ponad 80 lat tradycji LOT-u, jednej z trzech najstarszych linii lotniczych w Europie.

Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich pracowników wraz z rodzinami i przyjaciółmi.

Muzeum Narodowe (19 maja 2012 godz. 19:00 - 03:00)
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Muzeum Techniki NOT (19 maja 2012 godz. 19:00 - 01:00)  
Muzeum Techniki NOT, Pl. Defilad 1, Warszawa

Wśród atrakcji: Obserwacja nieba nad Warszawą za pomocą teleskopów, Skoda, zapowiedź wystawy "Bezzałogowe systemy latające" oraz prezentacja stanowiska marszałka Senatu RP funkcjonującego w latach 1991-2008 - dar Kancelarii Senatu RP.

Muzeum Wojska Polskiego (19 maja 2012 godz. 19:00 - 01:00)
Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
Atrakcje:
Udostępnienie zwiedzającym kabin statków powietrznych: Jak 40, An-26, myśliwca MIG-29, SU-22, śmigłowców Mi 24, Mi 2, Mi 8,
Pokazy grup rekonstrukcji historycznej.
Otwarte dla zwiedzających zostaną wszystkie wystawy stałe oraz czasowe.

Centrum Nauki Kopernik (19 maja 2012 godz. 20:00 - 02:00) 
Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

18:00 – 21:00 finały FameLab, czyli wielka gala popularyzatorów nauki.
180 sekund na przekazanie wiedzy w nietuzinkowy sposób. Jak architekci oszukują grawitację? Co ma transport pneumatyczny do Jamesa Bonda? Czy da się opowiadać o czarnych dziurach przy pomocy kółek od wrotek? Najlepszy z 10 finalistów konkursu będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego starcia Famelaberów w Wielkiej Brytanii. Galę prowadzi Janusz Weiss. Będą niespodzianki, konkursy i mnóstwo splendoru.

20:00- 02:00 (ostatnie wejście godz. 01:00) Wystawy stałe; otwarte laboratoria chemiczne, fizyczne, biologiczne, pracownia robotyczna; pokazy w planetarium Niebo Kopernika

Muzeum Powstania Warszawskiego (19 maja 2012 godz. 13:00 - 01:00)
Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

13.00 - 15.00 - rodzinna gra terenowa w Muzeum Powstania Warszawskiego wokół książki „Wojtek spod Monte Cassino” wydanej przez wydawnictwo „Muchomor”

19.00 - 22.00 - kino plenerowe na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego



Noc z piątku na sobotę 18/19 maja 2012 należy do Muzeów w Krakowie!
Wystawy, koncerty, widowiska teatralne, wykłady, projekcje filmów, konkursy i gry terenowe to wszystko doświadczą osoby, które wezmą udział już w dziewiątej edycji krakowskiej Nocy Muzeów.

Więcej o nocy muzeów w Krakowie - tutaj.


A my polecamy:

Muzeum Lotnictwa Polskiego (18 maja 2012)

Dla swoich Gości w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów, Muzeum Lotnictwa przygotowało między innymi następujące atrakcje:

  • Koncerty zespołów: jazzowego i rockowego
  • Prezentacja (non-stop) filmów o tematyce lotniczej w kinie w Gmachu Głównym MLP
  • słuchowisko o tematyce lotniczej w blokach 15 minutowych
  • Wieczorne rozmowy o samolotach – samolot wczoraj, dziś i jutro zaprasza Jan Hoffmann
  • „Lampionada” – wypuszczenie mini balonów na ogrzane powietrze

A także jak zwykle:

  • udostępnienie wnętrz wybranych samolotów i śmigłowców
  • Gra światłem wśród eksponatów
  • Poczucie atmosfery nocy na historycznym lotnisku.


Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej MLP 


Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” (18/19 maja 2012) 
Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila, Kraków, ul. Wita Stwosza 12

Muzeum AK w czasie tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” będzie czynne dla zwiedzających w godzinach od 17.00 do 01.00. W tym czasie proponujemy odwiedzającym następujące wystawy czasowe: „Ze zbiorów londyńskich Polskiego Państwa Podziemnego”, „In the air on the air” (uzupełnione multimedialnym pokazem archiwalnych filmów i zdjęć lotniczych) oraz „Pamiątki po śp. o. gen. Adamie Studzińskim OP” (uzupełnione pokazem filmu z jego udziałem pt.: „Klasztor Dominikanów”).


Noc Muzeów 2012 w Gdańsku i Metropolii odbędzie się 19 maja 2012

Tej nocy nie zaśnie cała Metropolia! Tegoroczna Noc Muzeów na pewno zaskoczy zwiedzających! Będzie jeszcze więcej widowisk, atrakcji i koncertów! Na mapie kulturalnej Trójmiasta pojawiły się także nowe obiekty, które dołączyły do nocy Muzeów.

Muzea, galerie i instytucje z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa sprawią, że historia ponownie narodzi się w naszych miastach!

Scooby Doo na tropie Dzwonu Skazańców, unikatowe stare druki z XVI-XVIII w. ze strojami Hansa Weigla, making of filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa”, obserwacje astronomiczne, wspólne kręcenie filmu, parakino, skarby średniowiecza i wiele innych atrakcji, w tym roku na pewno zaskoczą zwiedzających!

Dodatkowo do tegorocznej Nocy Muzeów dołączyły nowe instytucje – Ośrodek Kultury Morskiej, Galeria Starych Zabawek, Fabryka Batycki, Faktoria Pruszcz.

Stałym wystawom towarzyszyć będzie dodatkowa oferta skierowana do dorosłych i do dzieci - koncerty, happeningi, rekonstrukcje historyczne, gry miejskie i konkursy. W wielu miejscach będzie można zobaczyć eksponaty nieprezentowane na co dzień i wejść w zakątki, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających.

Pomorska odsłona Nocy Muzeów, ma ogromny zasięg - zrzesza kilkadziesiąt instytucji kultury, sztuki i nauki z Trójmiasta i okolic. W 2011 roku Noc Muzeów odbywała się w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Tczewie, Pruszczu Gdańskim, na Helu, w Kątach Rybackich, Będominie i w Waplewie Wielkim.

Więcej na noc-muzeow.pl

Muzeum II Wojny Światowej
 (19/20 maja 2012, godz.: 19 – 24 )
Muzeum II Wojny Światowej, Półwysep Westerplatte

Zwiedzanie wystawy plenerowej „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” - dzięki członkom grup rekonstrukcji historycznych przedstawione zostaną nie tylko wydarzenia związane z II wojną światową, ale cofniemy się aż do czasów napoleońskich, prezentując tym samym ponad 300-letnie dzieje półwyspu.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć pokazy grup rekonstrukcji z czasów Księstwa Warszawskiego, autentyczne stanowiska z września 1939 roku zajmowane przez rekonstruktorów żołnierzy wojska polskiego, wystawę sprzętu wojskowego z lat 1945-1989
-od 20.00 do 24.00, co godzinę, przy Pomniku Obrońców Wybrzeża będą odbywać się pokazy grup paramilitarnych z zakresu taktyk wojskowych i samoobrony.


Poznań
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Poznaniu bierze udział dwadzieścia dziewięć instytucji kultury i placówek edukacyjnych i naukowych. Wszystkie łączy wspólna idea "muzeum otwartego" - pokazane zostaną eksponaty na co dzień niedostępne dla publiczności, a zwiedzający będą mogli porozmawiać o wystawionych obiektach i poznać tajniki funkcjonowania muzeów.

Więcej na stronie noc-muzeow.pl

 

Polecamy:

Wielkopolskie Muzeum Wojskowym (19/20 maja 2012)

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Stary Rynek 9, Poznań

18:30 Warsztaty orderowe z konkursem dla dzieci (w nawiązaniu do jednego ze stałych tematów lekcji muzealnych) – Anna Szukalska-Kuś, kuratorka Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.

17:00 Koncert orkiestry reprezentacyjnej wojsk powietrznych

20:00 220. rocznica wprowadzenia Orderu Wojennego Virtuti Militari – Tadeusz Jeziorowski, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

21:30 Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari – Alina Sokołowska, kuratorka Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

23:00 Złoto, srebro, emalie… – Jarosław Łuczak, kurator Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

17:00 – 1:00 Złoto, srebro, emalie… – pokaz cennych obiektów ze zbiorów WMW oraz warta honorowa członków zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych Wiarus i Warta

Zrób sobie zdjęcie przy orderach – zabawa dla publiczności
 



Zapraszamy wszystkich Czytelników dlapilota.pl do dopisywania (w komentarzach) swoich rekomendacji. Napiszcie, jakie muzea, miejsca, wystawy, wydarzenia polecacie! 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony