Przejdź do treści
Grób Żwirki i Wigury - fragment ze zniszczonymi literami (fot. Filip Idzikowski)
Źródło artykułu

Żwirko I Wigura – Apel o zadbanie o grób bohaterów w 87. rocznicę katastrofy

Od conajmniej trzech lat, grób najsłynniejszych polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, których imię i nazwisko noszą dziesiątki ulic i szkół w całej Polsce a data ich zwycięstwa w Challenge w 28.08.1932 r. wyznacza Święto Lotnictwa Polskiego jest zdewastowany.

Widok pourywanych łomem pięknych modernistycznych liter z nazwiskami największych polskich pilotów jest smutny i porażający. – Nie można tego dłużej tolerować. To sprawa nas wszystkich, naszego dziedzictwa i naszego szacunku do zmarłych – mówi Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic".

Skończymy więc z tym wstydem przed samymi sobą, turystami z cywilizowanych krajów, którzy tysiącami odwiedzają nekropolię, pilotami wojskowymi i wszystkim, którym ten opłakany od lat widok nie mieści się po prostu w głowie – apeluje Filip Idzikowski.

Sprawę przedstawiłem oczywiście rodzinie Franciszka Żwirki, bezsilnym już opiekunom grobu na Powązkach, varsavianistom, opiekunom pomnika katastrofy w Cierlicku oraz stowarzyszeniom seniorów lotnictwa – dodaje.

Wszyscy z ulgą poparli inicjatywę, więc działamy. Ja robie takie rzeczy często i możecie to sprawdzić w historii tego profilu, zapraszam – zachęca Filip Idzikowski.

Zbierzemy więc na mosiężne litery ok. 3.000 zł. (10 x 300zł.) Po akceptacji projektu wykona je uznany na świecie rzeźbiarz artysta i odlewnik a po akceptacji konserwatora pomnika damy je prawnym opiekunom cmentarza do niezwłocznej instalacji jeszcze przed Zaduszkami – tłumaczy twórca projektu "Niebo bez granic".

Sprawa trafiła już do telewizji i będzie załatwiona skutecznie. Każdy kto się przyłączy do akcji będzie mógł być dumny z wykonanego obywatelskiego obowiązku. Bez proszenia, przekładania papierków i rozkładania rąk, że coś tam bo ktoś tam.

Legalną, zarejestrowaną zbiórkę publiczną przeprowadzi za sprawą Filipa Idzikowskiego, któreś ze stowarzyszeń seniorów lotnictwa. Za wpłaty min. 50 zł darczyńca dostanie symboliczną koszulkę z grafiką znaków.

Szczegóły i konkrety już wkrótce na profilu Niebo bez granic.

Jeśli leży Wam na sercu SPRAWA to weźcie czynny udział w środowym SPOTKANIU na Starych Powązkach w 87 rocznicę katastrofy.

Spotkajmy się w najbliższą środę (11 września) o godz. 16:00 i zapalmy symboliczną szachownicę na grobie naszych narodowych bohaterów – pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury w 87 rocznicę ich ostatniego, tragicznego lotu na słynnym RWD-6.

Niech światło pamięci o legendach naszego lotnictwa, którym zawdzięczamy wejście Polski do panteonu lotniczej chwały, będzie świadectwem naszej pamięci i symbolicznym zobowiązaniem do objęcia grobu społeczną opieką.

Weźcie też białą lub czerwoną lampkę za 3 zł. to będzie można ustawić naszym pionierom szachownicę w rocznicę ich bohaterskiej śmierci.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony