Przejdź do treści
Źródło artykułu

TS-11 Iskra przekazana mieszkańcom Otwocka

W dniu 28 maja br. Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka wraz z pracownikami urzędu oraz Filipem Idzikowskim gościli w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Po trzech latach starań 28 maja 2021r. Wojsko Polskie przekazało miedzkańcom Otwocka wycofany z eksploatacji odrzutowiec szkolno-bojowy TS-11 Iskra nr boczny 1629.

Po przemalowaniu na barwy Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry samolot trafi na pomnik upamiętniający bohaterstwo majorów pilotów Tomasza Pajórka i Mariusza Oliwy w centrum Otwocka.

Piloci zginęli 11 listopada 1998r. w katastrofie BCI nr 5 w podotwockim Soplicowie w locie rozpoznania pogodowego przed defiladą w Święto Niepodległości w Warszawie w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych.

Iskra będzie jedynym w swoim rodzaju biało-czerwonym i lotniczym „pomnikiem Niepodległości” upamiętniającym bohaterskich pilotów ale i tak oczekiwanym przez pokolenia mieszkańców Otwocka powrotem samolotu który od lat 60tych do 2000nych był ikoną miasta (LiM 6).

Przed nami najtrudniejsze ale i najpiękniejsze. Przygotowanie samolotu i budowa pomnika – zapowiedział Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic".


Jarosław Margielski, Prezydent Otwocka wraz z  Filipem Idzikowskim w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego

Porozumienie podpisane z zastępcą dowódcy 41. Bazy Pułkownikiem Krzysztofem Wocialem oznacza, że jesteśmy na ostatniej prostej, aby samolot TS-11 "Iskra" na stałe zawitał do Otwocka. Przed nami jeszcze szereg prac przygotowawczych, związanych z odmalowaniem czy przygotowaniem postumentu. Pomnik biało-czerwonej Iskry upamiętni pilotów majora Tomasza Pajórka i majora Tomasza Oliwę, którzy w 1998 r. zginęli w katastrofie lotniczej w Otwocku-Soplicowie – powiedział Jarosław Margielski.

Jest to też przywrócenie, można rzec, symbolu Otwocka, jakim przez lata był stojący u zbiegu ulic Hożej i Andriollego samolot LIM-6, którego wielu mieszkańców do dziś wspomina z wielkim sentymentem – dodał Prezydent Otwocka.


Podpisanie porozumienia


Przeczytaj również:
O pomniku biało-czerwonej Iskry w Otwocku na spotkaniu mieszkańców z Prezydentem Otwocka
Budowa pomnika Biało-Czerwonej Iskry w Otwocku zatwierdzona

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony