Przejdź do treści
Źródło artykułu

O pomniku biało-czerwonej Iskry w Otwocku na spotkaniu mieszkańców z Prezydentem Otwocka

15 czerwca br. Filip Idzikowski z "Nieba bez granic" na spotkaniu mieszkańców Otwocka z Prezydentem miasta Jarosławem Margielskim i Wicestarostą powiatu Krzysztofem Kłóskiem przedstawił ideę powstania Społecznego Komitetu Budowy "Pomnika Biało-Czerwonej Iskry".

Mjr. pil. Tomasz Pajórek i mjr. pil. Mariusz Oliwa zginęli tragicznie w Otwocku-Soplicowie w Biało-Czerwonej Iskrze nr. 5, lecąc z bazy lotniczej 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim na zwiad pogodowy przed Defiladą Niepodległości 11 listopada 1998r.

Piloci Biało-Czerwonej Iskry oddali Ojczyźnie to, co mieli najcenniejsze – swoje życie i zrobili to na służbie w najważniejszym dla Narodu i Wojska Polskiego dniu – Święcie naszej Niepodległości.

Postanowiliśmy więc w 30 lecie Naszej Wolności upamiętnić tych którzy jej strzegli mjr. pil. Tomasza Pajórka i mjr. pil. Mariusza Oliwę łącząc hołd oddany bohaterom i pilotom polskim z od lat podnoszoną przez mieszkańców Otwocka wolą przywrócenia pomnika lotniczego w miejscu starego "LiMa/MiGa" na skwerku przy ul Andriollego – opowiada Filip Idzikowski.

Projekt pomnika przedstawiający identyczny samolot TS-11 Iskra nr. 5, którym lecieli piloci, zaprezentowany został w trakcie obchodów Święta Niepodległości w 2018r. w Otwocku i spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem wdów po pilotach, szerokiego środowiska lotniczego oraz mieszkańców Otwocka – dodaje twórca projektu "Niebo bez granic".

Na spotkaniu mieszkańców z Panem Prezydentem przedstawił ideę powstania Społecznego Komitetu Budowy "Pomnika Biało-Czerwonej Iskry", możliwości pozyskania prawdziwego samolotu oraz innowacyjne walory patriotyczne, artystyczne, edukacyjne i społeczne projektu.

Wartość formalne i edukacyjne pomnika:

  • wznosząca się dynamicznie sylwetka ukazująca piękno polskiego samolotu, odlot pilotów do "Niebieskiej Eskadry" i biało-czerwony krzyż jednocześnie,
  • płyta z nazwiskami pilotów oraz biało-czerwona szachownica będąca jednocześnie źródłem iluminacji oświetlającej samolot nad nią.
  • zagospodarowanie istniejącej powierzchni skwerku umożliwiającej oglądanie samolotu z każdej strony i zachęcającego do spotykania się w jego świetle w nocy i cieniu w dzień.

Wartość społeczna pomnika:

  • realizacja długoletniej woli większości mieszkańców Otwocka o przywrócenie "samolotu" na ul. Andriollego w postaci prawdziwie polskiego samolotu związanego z historią Otwocka,
  • stworzenie miejsca do organizacji na "Skwerze Biało-Czerwonej Iskry" uroczystych zgromadzeń rocznicowych oraz obserwacji przelotu formacji Biało-Czerwonych Iskier nad miastem w Święto Niepodległości.
  • uruchomienie innowacyjnego projektu edukacyjnego integrującego młodzież, mieszkańców całego powiatu i lotników w procesie przygotowania samolotu do uroczystego odsłonięcia.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony