Przejdź do treści
Źródło artykułu

Naukowcy pracują nad skafandrem kosmicznym, który zmieni mocz w wodę pitną

Amerykańscy naukowcy projektują skafander kosmiczny, który ma zmieniać mocz astronautów w wodę do picia. Jest on wzorowany na kombinezonach filtrujących noszonych przez bohaterów książki science fiction "Diuna" Franka Herberta.

Prototyp może zostać wykorzystany podczas wypraw na Księżyc, w ramach programu NASA Artemis, jeszcze przed 2030 r. Skafander ma ułatwić astronautom wykonywanie spacerów kosmicznych, trwających 10 godzin, a w sytuacjach awaryjnych nawet 24 godziny. Urządzenie ma zbierać mocz, oczyszczać płyn do stanu wody zdatnej do picia. Naukowcy przewidują, że cały proces filtracji ma trwać pięć minut.

W opublikowanym w piątek na łamach czasopisma naukowego Frontiers in Space Technology artykule (https://www.frontiersin.org/journals/space-technologies/articles/10.3389/frspt.2024.1391200/full) zamieszczono ryciny, które prezentują poszczególne części skafandra. Jest on podobny do kombinezonów filtracyjnych noszonych przez bohaterów powieści "Diuna", którzy żyją na pustyni znajdującej się na planecie Arrakis.

Zaprojektowany przez amerykańskich naukowców skafander składa się z silikonowej miseczki, w której zbierany będzie mocz. Ta część będzie dopasowana do genitaliów i będzie miała różny kształt oraz rozmiar dla kobiet i mężczyzn. Miseczka będzie przymocowana do bielizny składającej się z wielu warstw elastycznego materiału.

Silikonowe naczynie będzie połączone z pompą próżniową, która aktywuje się dzięki czujnikowi wilgoci. Włączy się ona automatycznie w momencie, kiedy astronautka lub astronauta zacznie oddawać mocz. Zebrany płyn kierowany jest do systemu filtracyjnego. Dzięki niemu z jednego litra moczu będzie można uzyskać 870 ml wody zdatnej do picia. Pobranie i oczyszczenie pół litra moczu ma zająć pięć minut. Woda będzie transportowana za pomocą rurek bezpośrednio do ust astronauty. Po drodze płyn może być wzbogacany o elektrolity i stać się napojem energetycznym.

Cały system filtrujący ma wymiary 38 cm na 23 cm na 23 cm i waży ok. 8 kg. Zdaniem naukowców jest on wystarczająco kompaktowy i lekki, aby można go było nosić z tyłu skafandra kosmicznego.

Zespół badaczy zapowiedział, że jeszcze jesienią tego roku w Nowym Jorku zostanie zatrudnionych 100 ochotników, którzy będą testować skafander pod względem wygody i funkcjonalności.

"Obecnie astronauci mają ze sobą wyłącznie zbiornik z jednym litrem wody do picia. To za mało w przypadku planowanych dłuższych spacerów kosmicznych na Księżycu" – powiedziała w rozmowie z "The Guardian" współtwórczyni projektu Sofia Etlin.

Według przeprowadzonych wywiadów z astronautami odzież, z której do tej pory korzystali, jest podatna na przeciekanie, bywa niewygodna i niehigieniczna. Niektórzy przyznawali, że ograniczają picie i jedzenie przed wyjściem na spacer kosmiczny, inni skarżyli się na infekcje dróg moczowych.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mocz i pot astronautów są rutynowo poddawane recyklingowi. (PAP)

mzb/ bar/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony