O samolotach A350 i A380 oraz miejscu ich producji w programie „Maszyny wagi ciężkiej”

Program „Maszyny wagi ciężkiej” (fot. National Geographic)

Najcięższe, największe, najszybsze, najnowsze – to „Maszyny wagi ciężkiej”, które w kwietniu opanują kanał National Geographic.

Trudno je porównać z innymi, bo takich cudów techniki ludzkość dotąd jeszcze nie stworzyła. We wszelkich zestawieniach są więc bezkonkurencyjne – największe, najcięższe, najnowocześniejsze, najszybsze i najlepsze. W programie „Maszyny wagi ciężkiej” poznamy najmniejsze elementy konstrukcyjne największych gigantów.

W jednym z odcinków serii „Maszyny wagi ciężkiej” zobaczymy  nowoczesny odrzutowiec dalekiego zasięgu – Airbus A350 oraz największy samolot pasażerski na świecie – A380. Wrażenie robią jednak nie tylko same maszyny, ale również fabryka, w której powstają.

Fabryka Airbusa w Hamburgu to trzecie co do wielkości miejsce, w którym powstają cywilne samoloty. Zajmuje powierzchnię 19 km2, a przy pracach rozwojowych, projektowych i montażowych zatrudnionych tu jest około 12 tysięcy osób. Przy okazji odwiedzimy też miejsce, gdzie powstają ogromne silniki do odrzutowego A350. Co tydzień w fabryce Rolls Royce’a w Brandenburgii budowane są dwa silniki odrzutowe tego typu. Pracuje tu około 70 wysoko wykwalifikowanych inżynierów i techników, którzy łączą tysiące pojedynczych elementów w ogromną układankę.

„Maszyny wagi ciężkiej” – premiery w czwartki od 11 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: National Geographic Channel
comments powered by Disqus