"Katastrofy w przestworzach" na National Geographic Channel
Od 18 stycznia sympatycy lotnictwa mogą przeżyć najbardziej znamienne „Katastrofy w przestworzach” w nowej serii programu stacji National Geographic Channel.
To zaskakujące, ale bezpieczeństwo w dziedzinie lotnictwa wzrasta… wraz z każdym kolejnym, zbadanym przez ekspertów, wypadkiem lotniczym. Odkrywając tę niepopularną prawdę, program bada wybrane wypadki lotnicze i stara się odpowiedzieć na pytanie, co poszło źle i dlaczego. W dziesięciu nowych odcinkach serii „Katastrofa w przestworzach” można zobaczyć najsłynniejsze wypadki lotnicze, o których mówił cały świat.
Teraz, oglądając National Geographic Channel możecie się przekonać, co lub kto zadecydował o tym, że doszło do tej i kilku innych tragedii. Program „Katastrofa w przestworzach” pokazuje, iż z każdej katastrofy można wyciągnąć jakąś naukę.
Dziś (7 marca) będzie można zobaczyć:
Katastrofa w przestworzach: "Pilot versus samolot"
Zbudowany kosztem ogromnych nakładów finansowych airbus A320 rozbił się podczas pierwszego lotu w 1988 roku. Kto zawinił - pilot czy samolot?
Katastrofa lotu Air France 296Q miała miejsce 26 czerwca 1988 podczas pokazów lotniczych na lotnisku Miluza – Habsheim. Podczas pokazowego lotu na małej wysokości samolot Airbus A320-111, wiozący zaproszonych gości i dziennikarzy, zawadził o drzewa i runął do lasu otaczającego lotnisko. Zginęły trzy osoby. Była to pierwsza katastrofa maszyny tego typu i wywołała falę dyskusji na temat bezpieczeństwa technologii komputerowego sterowania samolotów fly-by-wire. Dodatkowy rozgłos zdobyła ze względu na do dziś niewyjaśnione wątpliwości dotyczące przebiegu wydarzeń i przyczyn wypadku.
Emisja: 7 marca o godz. 17:00 - National Geographic Channel
Katastrofa w przestworzach: "Śmierć na lotnisku Narita"
Samolot transportowy FedEx zjeżdża z pasa startowego i staje w płomieniach. Katastrofa jest niemal identyczna z wypadkiem sprzed 10 lat.
Lot FedEx Express numer 80 był rejsowym lotem transportowym z Międzynarodowego Portu Lotniczego Baiyun w Kantonie w Chinach, na Międzynarodowy Port lotniczy Narita, w Prefekturze Chiba (w pobliżu Tokio), w Japonii. 23 marca 2009 samolot Mc Donnell Douglas MD-11F (nr rejestracyjny N526FE) obsługujący ten lot rozbił się o 6:48 rano, czasu japońskiego (JST) (21:48 uniwersalnego czasu koordynowanego, 22 marca), podczas próby lądowania na pasie startowym 34L, w warunkach porywistego wiatru. Samolot został zdestabilizowany w fazie wytrzymania i przyziemienia, w rezultacie czego nie odzyskał równowagi i wylądował odbijając się od płyty lotniska. Spowodowało to uszkodzenie konstrukcji podwozia i płatowca. Objęty gwałtownym pożarem samolot zatrzymał się poza pasem, "na plecach". Obecni na pokładzie jedyni członkowie załogi: pilot i pierwszy oficer, zginęli obaj.
Emisja: 7 marca o godz. 18:00 - National Geographic Channel
Katastrofa w przestworzach: "Groza w San Francisco"
Gdy samolot linii Asiana Airlines rozbił się na lotnisku San Francisko, śledczy odkryli nieprawidłowości, które mogły zagrażać życiu pasażerów.
6.07.2013 r. Boeing 777 lecący z Seulu rozbił się podczas lądowania na lotnisku w San Francisco. Pierwszym pilotem był Lee Jeong-min. 40-letni pilot przelatał ponad 12 tys. gogdzin, w tym ponad trzy tysiące na Boeingu 777. Drugi pilot to Lee Kang-kook, z prawie 10 tys. przelatanymi godzinami, w tym 43 godzinami na Boeingu 777.
Emisja: 7 marca o godz. 19:00 - National Geographic Channel
Katastrofa w przestworzach: "Masakra w Sao Paulo"
Kilka sekund po starcie samolot linii TAM Airlines runął na teren zabudowany i stanął w ogniu, powodując śmierć wszystkich 95 osób na pokładzie.
Emisja: 7 marca o godz. 20:00 - National Geographic Channel
Katastrofa w przestworzach: "Na skraju katastrofy"
Podczas postoju na norweskiej wysepce Stord, samolot Atlantic Airways z niewiadomych przyczyn zjechał z pasa startowego i obsunął się ze skarpy.
Emisja: 7 marca o godz. 21:00 - National Geographic Channel
Katastrofa w przestworzach: "Fatalna komunikacja"
Zderzenie United Express 5925 z prywatnym samolotem z 1996 roku wyjaśniło się, gdy śledczy zrozumieli, że przyczynił się do niego drugi pilot.
Emisja: 7 marca o godz. 23:00 - National Geographic Channel
Komentarze