Przejdź do treści
Interwencja Straży Granicznej na pokładzie samolotu (fot. Archiwum NwOSG)
Źródło artykułu

Pięć interwencji Straży Granicznej wobec 11 pasażerów na warszawskich lotniskach

W miniony weekend funkcjonariusze Grupy Interwencji Specjalnych z placówek Straży Granicznej Warszawa-Okęcie oraz Warszawa-Modlin pięć razy interweniowali wobec 11 niefrasobliwych pasażerów. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi.

Do dwóch pierwszych interwencji doszło na warszawskim lotnisku Chopina w piątek (28.08.2020 r.) Pierwszy incydent dotyczył obywatela Danii podróżującego z Malmö, który zachowywał się agresywnie i wulgarnie – nie wykonując poleceń załogi. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy GIS podróżny opuścił pokład samolotu. Drugie zdarzenie miało miejsce w gate na terenie Terminala przed odlotem samolotu do Kijowa. Tym razem, interwencja dotyczyła dwóch obywateli Izraela, którzy nie poddali się kontroli biletowej i wbiegli do rękawa pasażerskiego, mimo że zostali wcześniej wycofani z rejsu z powodu braku wymaganych dokumentów na przekroczenie granicy z Ukrainą. Na widok funkcjonariuszy Grupy Interwencji Specjalnych, mężczyźni dobrowolnie opuścili rękaw pasażerski i w asyście mundurowych zostali przeprowadzeni do pomieszczeń służbowych SG. Podobnie, jak w przypadku obywatela Danii, także wobec nich przeprowadzono czynności, zakończone wystawieniem mandatów karnych.

Kolejne trzy interwencje dotyczyły 8 osób, w tym: obywatela Polski, 6 obywateli Bułgarii i Gruzina. Przez zachowanie tego pierwszego, załoga samolotu została zmuszona do zawrócenia maszyny i lądowania na nowodworskim lotnisku. Sprawca zdarzenia – 36-latek, mimo usilnych próśb personelu pokładowego notorycznie odmawiał założenia maseczki ochronnej, co jest wymogiem sanitarnym podczas lotów w związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną. Po wylądowaniu samolotu i wejściu na pokład funkcjonariuszy mężczyzna uspokoił się, dobrowolnie opuszczając pokład. Interwencję zakończono wystawieniem mandatu karnego zgodnie z zapisami ustawy Prawo Lotnicze. Tego samego dnia funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z PSG Warszawa-Modlin interweniowali jeszcze dwa razy wobec sześcioosobowej grupy Bułgarów oraz Gruzina. Bułgarzy nie chcieli wypełnić kart lokalizacyjnych, co doprowadziło do napięcia i nieprzyjemnej sytuacji między nimi a personelem pokładowym, z kolei Gruzin notorycznie palił papierosy w toalecie samolotu. Po wylądowaniu, na cudzoziemców czekali funkcjonariusze Straży Granicznej. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, w związku z zakłócaniem porządku na pokładzie statku powietrznego, na wszystkich zostały nałożone mandaty.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony