Przejdź do treści
Źródło artykułu

Awantury podczas podróży lotniczych

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach, w Poznaniu-Ławicy i w Katowicach-Pyrzowicach interweniowali wobec pasażerów niestosujących się do poleceń służb lotniskowych. Jeden z pasażerów nie stosował się do poleceń kapitana statku powietrznego, drugi nie zamierzał założyć na terenie lotniska maseczki, a kolejny znieważył funkcjonariusza Straży Granicznej.

W poniedziałek 22 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy otrzymali informację z prośbą o interwencję na pokładzie samolotu lecącego z Meksyku wobec pasażera, który nie chce podporządkować się wydawanym przez załogę samolotu poleceniom. 48-latek podczas podróży z Cancun w Meksyku pomimo wielu upomnień nie stosował się do poleceń załogi samolotu. Na prośbę kapitana statku funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych wkroczyli na pokład samolotu i wyprowadzili mężczyznę na płytę lotniska.

Za popełnione wykroczenie polegające na niestosowaniu się do poleceń kapitana statku powietrznego funkcjonariusze SG ukarali mężczyzną mandatem karnym w wysokości 200 zł.

Natomiast dzień wcześniej (21 listopada) w Międzynarodowym Porcie Lotniczym we Wrocławiu-Strachowicach dyżurny portu poinformował Straż Graniczną, że pasażer odlatujący do Warszawy nie stosuje się do poleceń obsługi portu i pomimo wezwań do założenia maseczki oraz zatrzymania się wsiadł do podstawionego autobusu. Na miejsce natychmiast wysłano funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnej. Funkcjonariusze weszli do autobusu i wyprowadzili niestosującego się do obostrzeń sanitarnych mężczyznę.

50-letni pasażer za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Z kolei 25 listopada na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach podróżny znieważył funkcjonariusza Straży Granicznej będącego na służbie.

Mężczyzna przylatujący z Oslo (Norwegia), w trakcie prowadzonej przez funkcjonariuszy SG kontroli sanitarnej, nie chciał podać niezbędnych danych, związanych z obowiązkiem poddania się kwarantannie. Zgodnie z przepisami związanymi z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązek ten spoczywa na każdej osobie przekraczającej granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Wyjątek stanowią osoby podlegające zwolnieniu z kwarantanny. 43-letni obywatel Polski nie tylko utrudniał podanie potrzebnych danych, ale w trakcie rozmowy z funkcjonariuszami SG stawał się coraz bardziej agresywny. Próby uspokojenia podróżnego okazały się bezskuteczne. Mężczyzna nie stosował się do wydawanych przez funkcjonariuszy SG poleceń oraz zaczął używać wobec jednego z nich słów powszechnie uważanych za obelżywe.

Znieważenie funkcjonariusza publicznego jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności na okres do jednego roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony