Przejdź do treści
Robot pirotechniczny dla lotniczego przejścia granicznego w Świdniku (fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl)

Nowy robot pirotechniczny dla lotniczego przejścia granicznego w Świdniku

Nowy robot pomoże dbać o bezpieczeństwo w Porcie Lotniczym Lublin. Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, pełniący służbę na terenie lotniczego przejścia granicznego w Świdniku, wzbogacili się o kolejnego robota minersko – pirotechnicznego. Nowy sprzęt został zakupiony z funduszy wojewody lubelskiego. Tym razem jest to taktyczny robot miotany (TRM).

Taktyczny robot miotany (TRM) to małe urządzenie do działań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje między innymi: inspekcję i rozpoznanie terenu i obiektów, nasłuchiwanie dźwięków i rozmów w bezpośrednim otoczeniu robota, działanie w rożnych warunkach oświetlenia, doświetlenie celów i niebezpiecznych przedmiotów, możliwość podłączenia do robota dodatkowych urządzeń i akcesoriów, w tym ładunków hukowo-błyskowych, dymnych (łzawiących i sygnalizacyjnych).

Taktyczny robot miotany (TRM) stanowi znakomite uzupełnienie sprzętu do działań minersko-pirotechnicznych wykorzystywanego obecnie przez funkcjonariuszy a zespołu interwencji specjalnych Grupy Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej w Lublinie.

 
(fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl)

TRM to już kolejny robot pirotechniczny, zakupiony z funduszy wojewody lubelskiego, który jest wykorzystywany w służbie na lotnisku w Świdniku. Placówka SG w Lublinie, od ponad roku dysponuje już robotem pirotechnicznym IBIS.  Jest on wykorzystywany do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania przede wszystkim pozostawionego na lotnisku bagażu lub innego podejrzanego przedmiotu. W takim przypadku za pomocą robota można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce, a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.


(fot. nadbuzanski.strazgraniczna.pl)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony