Przejdź do treści
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury - terminal z bliska i odbicie samolotu w szybie (fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury)
Źródło artykułu

Na lotnisku Olsztyn Mazury odprawiono w ub. roku 142,5 tys. pasażerów

W porcie lotniczym Olsztyn Mazury w ub. roku odprawiono 142,5 tys. pasażerów i obsłużono 5,3 tys operacji lotniczych – podały w czwartek służby prasowe lotniska. Wskazano, że ruch pasażerów na lotnisku Olsztyn Mazury w ub. roku wzrósł o 26 proc. w porównaniu do 2022 roku.

Jak przekazał w komunikacie Dariusz Naworski rzecznik prasowy portu Olsztyn Mazury, zniesienie obostrzeń związanych z Covid-19 pozwoliło na stopniową odbudowę ruchu pasażerskiego w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Z każdym mijającym miesiącem 2023 roku statystyki potwierdzały wzrost popytu na podróże oraz zwiększenie mobilności zarówno wśród mieszkańców Warmii i Mazur, jak również turystów odwiedzających region – podał.

Na lotnisku w 2023 r. obsłużono 5371 operacji lotniczych i odprawiono 142 587 pasażerów. W porównaniu z 2022 rokiem, liczba operacji lotniczych wzrosła o 101,46 proc. a ruch pasażerów wzrósł o 25,93 proc.

Przedstawiciele portu przypomnieli, że oferta połączeń pasażerskich w 2023 r. obejmowała 4 kierunki całoroczne: Kraków (LOT),

Dortmund i Londyn Luton (WizzAir), Londyn Stansted (Ryanair), 2 kierunki sezonowe: Wrocław i Kraków (Ryanair) oraz połączenie czarterowe do tureckiej Antalyi, uruchomione przez nowego partnera Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, touroperatora – Itakę.

Poza ruchem pasażerskim, lotnisko sukcesywnie obsługiwało operacje lotnicze General Aviation, tj. loty prywatne, szkoleniowe, biznesowe, medyczne oraz wojskowe, a także cargo.

W 2023 roku Lotnisko Olsztyn-Mazury zanotowało rozwój sektora cargo w oparciu o projekt Special Trade Zone, będący częścią Olsztyn-Mazury Food Cluster – autorskiej inicjatywy zarządu portu w Szymanach.

Oba projekty powstały z myślą o wykorzystaniu potencjału warmińsko-mazurskiej branży rolno-spożywczej, w tym produktów ekologicznych oraz bio i wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w dystrybucji ich produktów drogą lotniczą, otwierając przed nimi międzynarodowe rynki. Rozwiązanie to spotkało się z uznaniem globalnego konglomeratu spożywczo-handlowego prowadzącego sieć hipermarketów w rejonie Zatoki Perskiej i Azji – Lulu Group International, z którym we wrześniu ubiegłego roku lotnisko podpisało memorandum o partnerstwie.

Przedsiębiorcy, których produkty wysyłano z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ramach tej współpracy m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to znane polskie firmy takie jak Indykpol, Piątnica czy Mlekpol. Najczęściej odprawianymi towarami były artykuły spożywcze, w tym: borówka amerykańska, koncentrat spożywczy, wyroby mięsne, nabiał oraz kawior.

Łączny wolumen towarów odprawionych i wysłanych z lotniska w Szymanach w ostatnim roku przekroczył 309 ton. Dzięki współpracy z Lulu Group, warmińsko-mazurskie lotnisko pełni rolę centrum konsolidacyjno-logistycznego w tej części Europy. Podobne obiekty istnieją już w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Równolegle z obsługą operacji cargo, w 2023 roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury świadczył kompleksowe usługi okołolotniskowe m.in. wynajem powierzchni hangarowej i biurowej, prowadzenie szkoleń czy długoterminowy postój statków powietrznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony