Przejdź do treści
Źródło artykułu

Na lotnisku Katowice powstanie czwarty hangar obsługi samolotów

Czwarty hangar obsługi technicznej samolotów wybuduje na lotnisku Katowice jego zarządca. Inwestycja z dwiema zatokami serwisowymi, umożliwiającymi przeglądy samolotów wielkości Airbusa A321neo, powinna być gotowa na początku 2026 r.

Jak przekazał we wtorek rzecznik Katowice Airport Piotr Adamczyk, najemcą hangaru wybudowanego przez spółkę Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, która zarządza katowickim portem, będzie linia Wizz Air. Budynek jest obecnie projektowany; do końca br. powinien zostać wybrany wykonawca prac budowlanych, a oddanie do użytku ma nastąpić do końca stycznia 2026 r.

Czwarty hangar będzie miał ok. 10 tys. m kw. powierzchni: poza zatokami serwisowymi znajdą się w nim również pomieszczenia warsztatowe, w tym m.in. lakiernia i szlifiernia. Hangar wyposażony będzie w trzykondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne z częścią szkoleniową.

Po oddaniu do użytku czwartego hangaru technicznego, łączna powierzchnia infrastruktury do przeglądów i serwisu samolotów w Katowice Airport wynosiła będzie ponad 32 tys. m kw. Dostępnych tam będzie osiem zatok do serwisu samolotów kodu C (Boeing 737/Airbus A320).

Jak powiedział, cytowany przez Adamczyka, szef GTL Artur Tomasik, katowickie lotnisko od 2007 r. rozwija infrastrukturę, aby zapewnić swoim partnerom kompleksowe zaplecze do prowadzenia działalności lotniczej. „W związku z tym inwestujemy nie tylko w infrastrukturę do obsługi pasażerów, ale także m.in. rozwijamy duże centrum serwisowe samolotów” - wskazał Tomasik.

Przypomniał, że Wizz Air jest nie tylko największym przewoźnikiem w Katowicach pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, ale też największym najemcą hangarów na lotnisku. Zaznaczył, że z czwartym hangarem będą wiązały się nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych kadr w branży nowoczesnych technologii, przez co spółka dokłada cegiełkę do procesu transformacji regionu.

Budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów to jeden z projektów programu inwestycyjnego Katowice Airport na lata 2024-28. Są w nim też: budowa głównego terminalu pasażerskiego, który połączony będzie tunelem ze stacją kolejową, budowa drugiego terminalu towarowego czy rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego.

W programie mieści się ponadto trwająca już, dofinansowana ze źródeł Unii Europejskiej (program Military Mobility), budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. Szacunkowa wartość całego programu inwestycyjnego Katowice Airport do 2028 r. to 1,5 mld zł.

Trzeci hangar obsługi technicznej na lotnisku Katowice GTL oddało w lipcu 2022 r. Była to część inwestycji określanej jako "pps hangary” Poza hangarem powstała płyta postojowa o powierzchni 6,4 ha, po której południowej stronie znajduje się działka przeznaczona pod dwa hangary. Pierwszy z nich powstał w 2022 r. w zachodniej części tego terenu. Teraz budowany będzie kolejny.

Rozwój bazy do obsługi technicznej samolotów rozpoczął się w Katowice Airport w 2011 r. kiedy do użytku po generalnym remoncie oddano hangar odziedziczony jeszcze po Wojsku Polskim. Drugi hangar, wybudowany od podstaw, został oddany do użytku w lipcu 2012 r.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W ub. roku odprawiono tam 5,61 mln pasażerów; dotąd rekordowy był 2019 r., gdy w Katowicach obsłużono 4,84 mln podróżnych. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.(PAP)

mtb/ malk/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony