Pod dobrymi skrzydłami Nr 7

Pod dobrymi skrzydłami Nr 7 (fot. muzeumsp.pl)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z radością oddaje do rąk sympatyków lotnictwa siódmy numer biuletynu „Pod dobrymi skrzydłami”. Nowy numer muzealnego czasopisma został przygotowany specjalnie na piknik Good Morning Dęblin.

Wersja tradycyjna (papierowa) dla czytelników dostępna jest w Muzeum Sił Powietrznych, a także podczas pikniku. Zapraszamy do lektury!

Proponujemy naszym czytelnikom nowy format czasopisma wydawanego przez Muzeum Sił Powietrznych od 2017 roku – mówi Paweł Pawłowski, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych. W numerze nr 7.2019 można znaleźć m.in. artykuły: o wystawie  pt.  Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie, o Pikniku historycznym Good Morning Dęblin w roku stulecia lotniczej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki 1919–2019, zapowiedź wystawy 315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński”, artykuł poświęcony historii „Fortecy” z Brzeźc.

W Nr 7 biuletynu "Pod dobrymi skrzydłami" polecamy:

Zaczęło się od Kościuszki i Pułaskiego
4 lipca, w święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki, zapraszamy naszych widzów na wystawę poświęconą setnej rocznicy nawiązania współpracy lotniczej pomiędzy Polską a USA.Wystawa pt. "Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie" prezentuje najważniejsze wątki stuletniej współpracy i  kontaktów polsko-amerykańskich w dziedzinie lotnictwa wojskowego w latach 1919‒2019. A wszystko zaczęło się dwóch polskich bojowników o nie-podległość Rzeczpospolitej przeciwko Rosji: Tadeusza  Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, którzy zmuszeni byli emigrować do Ameryki z kraju przed  represjami, w drugiej połowie XVIII wieku. Na nowym lądzie wzięli udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ich  legenda i wykazane bohaterstwo są żywe do dziś w USA. Szczególnie  brygadier Kazimierz Pułaski cieszy się niebywałym  szacunkiem w narodzie amerykańskim za swą śmiertelną ofiarę pod  Savannah w 1779 r. Zasługi Pułaskiego i Kościuszki dla budowania potęgi militarnej Stanów Zjednoczonych Ameryki miały wpływ na kolejne pokolenia amerykańskich obywateli.

Pokażcie co umiecie czyli szlakiem gwiaździstej eskadry
"Był już sierpień 1919 rok przybyli do Lwowa do 7 Eskadry (Lotniczej) piloci amerykańscy, fantastycznie mili i sympatyczni chłopcy. Było ich z początku 7-miu z majorem [Cedric] Faut-le-Roy na czele. Pragnęli oni odwdzięczyć się Polsce za (Tadeusza) Kościuszkę i (Kazimierza) Pułaskiego. Byli młodzi, sympatyczni, bardzo dobrzy piloci a jeśli chodzi o społeczny ich skład to od milionera jak (Edmund) Graves i (Cedric) Faunt-le-Roy do cowboya z Arizony jak (Eliot) Hess (Chess). Mimo, że język angielski był u nas nieznany, a oni ani słowa po polsku nie umieli, bardzo prędko zapanowały między nami koleżeńskie stosunki" – tak opisał swych towarzyszy broni z 1920 r. pchor. Stanisław Pietruski.

GOOD MORNING, DĘBLIN
Burmistrz miasta Dęblin, dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zapraszają na Piknik historyczny w roku Stulecia lotniczej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki 1919–2019, który odbędzie się 5–6 lipca 2019 r. Wydarzeniem otwierającym będzie wernisaż wystawy w dniu 4 lipca 2019 r. pn. „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie”. Więcej informacji na stronie www.muzeumsp.pl/good-morning-deblin-2/

Od pierwszych osadników do misji na Bliskim Wschodzie
Ponad 250 lat wojskowej historii Stanów Zjednoczonych Ameryki na pikniku Good Morning, Dęblin.

Na wyciągnięcie ręki, śladami Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego
Planując zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych warto dodać do pro‑gramu podróży dwie nieodległe od Dęblina miejscowości: Maciejowice i Warkę. Pierwsza z nich związana jest z postacią Tadeusza Kościuszki, druga zaś z Kazimierzem Pułaskim – Polakami, którzy zapisali się barwną zgłoską w historii polsko‑amerykańskich stosunków u ich zarania.

315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński” – nowa wystawa w Muzeum Sił Powietrznych
Kiedy mówimy o Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie pierw‑szym skojarzeniem jakie przychodzi na myśl zazwyczaj jest 303. Dywizjon Myśliwski „Warszawski” im. Tadeusza Kościuszki. Spektakularne sukcesy jakie dywizjon ten odniósł podczas słynnej „Battle of Britain” na trwałe odcisnęły się w pamięci pokoleń. Warto jednak pamiętać o tym iż nie były to ani pierwsze ani ostatnie sukcesy polskich lotników w działaniach toczących się podczas II wojny światowej oraz, że polskich dywizjonów osiągających świetne rezultaty było więcej. Jednym z nich był 315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński” który ciągle żywy jest w tradycjach lotniczych dęblińskiej „Szkoły Orląt” żywy jest także w historii przekazywanej przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

"Easy going” czyli historia "Fortecy” z Brzeźc
Muzeum Sił Powietrznych pragnie  przybliżyć  mało  znany epizod końca II wojny światowej, który rozegrał  się  w  naszym  regionie,  w miejscowości Brzeźce – gmina Stężyca. 15 lutego 1945 r. na spokojnym niebie mieszkańcy Stężycy ujrzeli duży samolot. Wzbudził  on  od  razu  zaciekawienie, bo nie był to żaden znany im wcześniej samolot niemiecki, czy sowiecki. Zataczał coraz ciaśniejsze kręgi, by za trzecim wy-lądować na polu Józefa Kurka w kolonii Brzeźce-Bory.

35 lat Su‑22 na polskim niebie
Piloci mawiają, że Su‑22 to samolot dla prawdziwych mężczyzn. W tym roku mija 35 lat odkąd Su‑22 weszły do służby w polskich siłach powietrznych. Do Polski pierwsze samoloty Su‑22M4 zostały dostarczone w drugiej połowie 1984 roku. Łącznie w latach 1984–1988 Polska otrzymała 110 maszyn – 90 bojowych, jednomiejscowych Su‑22M4 i 20 szkolno‑bojowych, dwumiejscowych Su‑22Um3K.

Więcej w wersji elektronicznej poniżej. Zapraszamy do lektury.

Nr 7 (PDF) – do pobrania: Pod dobrymi skrzydłami 7.2019

Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 1.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 2.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 3.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 4.2018. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 5.2018. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 6.2019. Pod Dobrymi Skrzydłami

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus