Muzeum Sił Powietrznych podpisało porozumienie z Powiatem Kołobrzeskim
Popularyzacja historii, techniki wojskowej, działania edukacyjne i kulturalne są przedmiotem porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Powiatem Kołobrzeskim. Umowę sygnowali 19 lutego 2019 roku, dyrektor muzeum Paweł Pawłowski i Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, w obecności dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksandra Ostasza. Kołobrzeskie Muzeum będzie bowiem wykonawcą części postanowień podpisanej umowy.
Współpraca pomiędzy stronami dotyczy przede wszystkim organizacji i prezentacji wystawy „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego”, której wernisaż planowany jest 18 czerwca br. w dawnym hangarze lotniczym w Rogowie . Ten unikatowy i zabytkowy obiekt w roku ubiegłym został kupiony przez Powiat Kołobrzeski od Gminy Trzebiatów. Administratorem hangaru jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – jednostka kultury Powiatu Kołobrzeskiego. Dęblińska ekspozycja, której premiera miała miejsce podczas Centralnych obchodów Stulecia Lotnictwa w sierpniu 2018 r, będzie nie tylko upowszechniać historię polskich skrzydeł, ale i promować naszą instytucję (w tym nasz oddział w Koszalinie- Muzeum Obrony Przeciwlotniczej) na Pomorzu Zachodnim.
Dodatkowo, trwają rozmowy w sprawie wypożyczenia z kołobrzeskiego muzeum samolotu MiG-19, który uzupełniłby naszą kolekcję statków powietrznych. W polskich kolekcjach muzealnych są jedynie trzy egzemplarze MiG-ów. Kołobrzeski MiG jest obecnie prezentowany w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, gdzie w latach 2011-2012 został poddany kompleksowej renowacji i konserwacji przez członków Stowarzyszenia Lotniczego AVIATA.
Muzeum Sił Powietrznych udzieli również wsparcia merytorycznego Powiatowi Kołobrzeskiemu w sprawie działań związanych z rewitalizacją dawnego hangaru, tj. udostępnienia go do celów ekspozycyjnych.
Podczas briefingu prasowego, zaprezentowano także plany współpracy jednostki Powiatu kołobrzeskiego – Zespołu Szkół Morskich i Kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej – w organizacji Trzecich Zaślubin Polski z Wisłą w Dęblinie, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 14.09.2019. Wydarzenie te będzie nawiązywać do Roku Ligi Morskiej i Rzecznej.
Dodajmy, iż hangar w Rogowie został wpisany do rejestru zabytków Decyzją nr 258/2013 z dnia 19 marca 2013 r. Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (pod numerem A-1155). Jest prawdopodobnie jedynym przykładem tego typu obiektów w Polsce: obiekt wybudowany w latach 1935-1937 na terenie lotniska w miejscowości Rogowo (dawniej: Kamp), stanowi zachowany na terenie Pomorza jedyny i unikatowy przykład zastosowania technologii żelbetowej do wzniesienia skomplikowanej konstrukcji wielkoprzestrzennego obiektu architektury kubaturowej z wyraźnym wskazaniem na funkcję obiektu. Budynek wykazuje cechy stylistyczne charakterystyczne dla budownictwa obiektów wojskowych z lat 30-tych XX wieku. Był on częścią infrastruktury zbudowanej dla działania 2 eskadry 706 Kustenfliegergruppe, wyposażonej m.in. w samoloty typu Dornier (znajdowały się tutaj m.in. zabudowania koszarowe i lotnisko trawiaste). Po II wojnie światowej, jednostka została obsadzona przez żołnierzy 4 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, następnie przez 32 Smoleńską Dywizję Kawalerii Armii Czerwonej, a w marcu 1949 roku przekazano teren i obiekty na rzecz 32 Pułku Piechoty ze Skierniewic. W latach 1950-1998 w Rogowie stacjonowały wojska rakietowe (2 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej).
Komentarze