Konferencja naukowa WSOSP przy udziale Muzeum Sił Powietrznych
11-12 marca w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie odbyła się, przy czynnym udziale Muzeum Sił Powietrznych, konferencja naukowa „Nauczyciel/instruktor przygotowujący do zawodów trudnych i niebezpiecznych”.
Myślą przewodnią konferencji były problemy dotyczące doboru kandydatów do zawodów trudnych i niebezpiecznych oraz ich kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem w tym procesie roli nauczyciela/instruktora przygotowującego do tych zawodów. Kluczowym problemem konferencji był profil osobowo-zawodowy nauczyciela/instruktora przygotowującego do zawodów trudnych i niebezpiecznych oraz model jego efektywnej pracy dydaktycznej i szkoleniowej. Przedstawiciele uczelni, instytucji, organizacji oraz ośrodków szkoleniowych przygotowujących kandydatów do trudnych i niebezpiecznych zawodów wymienili się swoimi doświadczeniami i procedurami postępowania wdrażanymi w toku szkolenia. Wspólnie zastanawiano się nad problemem stresu i komunikacji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.
Dyrektor MSP gen. bryg. rez. pil. inż. Ryszard Hać wygłosił referat o roli symulatorów w procesie przygotowania pilotów, nawigatorów i służb ruchu lotniczego w procesie przygotowania do zawodu. Z dużym zainteresowaniem spotkało się nagranie z, wykonywanego przez niego, lotu zapoznawczego na samolocie szkoleniowym Aermacchi M-346 Master. Jako czynny wykładowca WSOSP, poruszył temat zadań jakie stoją przed instruktorami prowadzącymi szkolenie na nowym samolocie.
Jednym z punktów programu było, obok zwiedzania Muzeum, zapoznanie się z wystawą urządzeń treningowych i symulatorów używanych zarówno dawniej, jak i obecnie w trakcie szkolenia lotniczego i nawigatorskiego. Uczestnikom konferencji unaoczniło to jak duży postęp nastąpił w rozwoju systemów wsparcia procesu dydaktycznego w lotnictwie.
Komentarze