Z serii spotkania przy samolocie: F-16 Fighting Falcon
W dniu 11 grudnia 2016 r. (niedziela), o godzinie 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.
Zaproszenie na opowieść o historii lotnictwa kierowane jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.
Prowadzone będą rozmowy o jednym z najbardziej znanych samolotów bojowych współczesnego świata jakim stał się F-16. Samolot wszedł na uzbrojenie 25 państw świata. Od 10 lat również nosi polską szachownicę.
F-16 Fighting Falcon to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 roku produkowany przez Lockheed Corporation, obecnie Lockheed Martin. Od drugiej połowy lat 70. XX wieku do roku 2007 wyprodukowano 4459 egzemplarzy.
Samolot F-16 powstał w rezultacie badań rozpoczętych w ramach programu Lightweight Flighter Program, zapoczątkowanego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w 1960 roku. W czasie projektowania szczególnie duże znaczenie miała analiza doświadczeń zdobytych w czasie konfliktów zbrojnych, w których uczestniczyły Stany Zjednoczone, w szczególności z wojny w Wietnamie.
Pierwszy oblot prototypu myśliwca, o oznaczeniu YF-16 odbył się 2 lutego 1974 roku. Po modyfikacjach w konstrukcji i wyposażeniu został on wprowadzony do produkcji w wersjach jedno i dwumiejscowej w roku 1976. Pierwszy egzemplarz trafił na uzbrojenie Sił Powietrznych USA w styczniu 1979 roku. Projekt był jednak dalej modyfikowany w celu optymalizacji osiągów i wyposażenia, tak aby samolot był możliwie najbardziej wielozadaniowy.
Pierwszy raz w walce zostały użyte przez Izrael 7 czerwca 1981 podczas ataku na reaktor atomowy Osirak w Iraku. Pierwszym obcym samolotem zestrzelonym przez F-16 był w 1981 syryjski myśliwiec MiG-21 produkcji radzieckiej. W styczniu 1991 doszło do najliczniejszego dotychczas użycia F-16 w liczbie 249 maszyn w czasie operacji „Pustynna Burza”.
Pierwsze F-16 przyleciały do Krzesin (fot. Piotr Łysakowski)
8 listopada 2006 r. pierwsze samoloty F-16 pilotowane przez płk Michaela Meyera, płk Rickego Yodera oraz płk pil. Rościsława Stepaniuka, wleciały w polską przestrzeń powietrzną. Na granicy powitały je dwa polskie samoloty MiG-29.
Uroczyste powitanie pierwszych samolotów F-16 oraz nadanie im polskiej nazwy – Jastrząb – nastąpiło 9 listopada 2006 roku na lotnisku w poznańskich Krzesinach.
Ostatnie Jastrzębie przyleciały do Polski w grudniu 2008 r. Obecnie polska flota powietrzna ma ich 48. Stacjonują w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach oraz 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W ciągu dekady od wdrożenia do Sił Powietrznych samoloty F-16 spędziły w powietrzu ponad 50 tys. godzin, w ostatnich latach osiągając 9 tys. godzin rocznie. W tym czasie wyszkolono na nich stu pilotów.
Powstał też polski zespół akrobacyjny F-16 Tiger Demo Team, którego liderem jest mjr pilot Robert „Bluto” Gałązka z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. 5 września 2015 roku, podczas święta 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, mjr pilot Robert Gałązka przeprowadził pierwszy pokaz, który był jednocześnie lotem certyfikującym. Zespół F-16 Tiger Demo Team prezentuje w powietrzu akrobacyjne możliwości myśliwców F-16. W lipcu br. po raz pierwszy wziął udział w największych na świecie pokazach lotnictwa wojskowego – Royal International Air Tattoo.
Samoloty F-16 (fot. Maciej Sznek)
Muzeum Lotnictwa Polskiego bardzo prosi o zgłoszenie w kasie chęci uczestnictwa w spotkaniu, gdyż wszyscy słuchacze będą mogli wykupić specjalne bilety wstępu.
Komentarze