Wystawa “Skrzydła i Ludzie XX wieku” w drugim etapie konkursu “Wydarzenie historyczne roku 2020”

Supermarine Spitfire w hangarze (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Nowa ekspozycja stała “Skrzydła i Ludzie XX wieku”, prezentowana w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, bierze udział w konkursie na Wydarzenie Historyczne Roku, organizowane przez Muzeum Historii Polski.

Przeszła do drugiego etapu konkursu, w którym o zwycięstwie decydują zwiedzający.

Do 31 lipca można oddać swój głos na stronie: www.whr.muzhp.pl/#vote

Nowe ekspozycje mieszczą się w wyremontowanym hangarze głównym, dawnych garażach 2 Pułku Lotniczego i dawnej spadochroniarni.

Na nową wystawę stałą składa się 5 ekspozycji:

1. Hangar Główny – wystawa statków powietrznych i variów, przedstawiająca  w sposób narracyjny historię lotnictwa od lat 30. do lat 60. XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Najstarszym samolotem kolekcji drugowojennej jest najcenniejszy samolot w zbiorach Muzeum - myśliwiec PZL P.11c z krakowskiej 121 Eskadry Myśliwskiej, weteran Wojny Obronnej we wrześniu 1939 r.  Prócz samych samolotów ważny jest kontekst historyczny i atmosfera czasów, w jakich były używane. Ekspozycja przedstawia nie tylko same statki powietrzne, ale również skomplikowane losy polskich lotników.

2. Magazyny historii – wystawa statków powietrznych z okresu od 1910 do 1959 r., prezentowanych w postaci destruktów. Prezentowane są tam unikatowe samoloty, jak Geest Moewe IV czy Messerschmitt Me 209, a także prototyp polskiego śmigłowca BŻ-4 Żuk czy samolotu LWD Zuch 1.

3. Metamuzeum – wystawa prezentująca modele i pełnowymiarowe statki powietrzne w konwencji modelarskiej.

4. Silnikownia – wystawa silników lotniczych od 1908 r. do współczesności, prezentująca wszystkie rodzaje napędów, występujących w statkach powietrznych.

5. Archeologia lotnictwa – wystawa prezentująca szczątki samolotów, zniszczonych w wyniku walk i katastrof. Obecne na wystawach multimedia w postaci tekstów, muzyki, filmów i zdjęć pozwalają zapoznać się z historią polskiego i światowego lotnictwa. Opisom eksponatów towarzyszy stale rozbudowywana aplikacja mobilna, prezentująca rozszerzone informacje na ich temat. W hangarze głównym znajduje się też miniaturowe kino i galeria sztuki lotniczej „Pod Skrzydłami”. Dla najmłodszych zwiedzających przeznaczone są trzy symulatory oraz układanka Kinect.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie liczy na głosy zwiedzających!

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus