"Śmigłowce Szturmowe" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Sikorsky H-34 Choctaw (fot. U.S. Army/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 3.03.2020 r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Śmigłowce Szturmowe".

"Śmigłowce Szturmowe" – Odcinek ten jest poświęcony historii powstania i ewolucji śmigłowców szturmowych oraz zmianom jakie ich wprowadzenie do służby wymusiło w doktrynie wojennej wszystkich armii świata. Widzowie poznają najsłynniejsze typy tych maszyn, a także taktykę ich użycia i konflikty, w których wzięły udział.


Głównym zadaniem śmigłowca szturmowego, podobnie jak samolotu szturmowego, jest niszczenie celów naziemnych. Mają one dwie główne role: dawać bliskie wsparcie powietrzne znajdującym się na ziemi żołnierzom oraz niszczyć zgrupowania sił pancernych wroga. Oprócz tego śmigłowce te są wykorzystywane do strategicznych, precyzyjnych uderzeń w wysokiej rangi cele oraz do zastąpienia lekkich śmigłowców w działaniach zwiadowczych.

We wczesnych latach 50. na całym świecie zaczęto doceniać użycie śmigłowców do celów transportowych. Aby wykorzystać śmigłowiec na polu walki, zaczęto uzbrajać wcześniej bezbronne maszyny, by nadać im wartość bojową. Uzbrojone zostały H-34 w służbie United States Army i Mi-4 w Wojskowych Siłach Powietrznych ZSRR.


Mi-4M (fot. Alan Wilson/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons)

Utrzymanie się tej tendencji do lat 60. zaowocowało wdrażaniem do służby w Wietnamie takich śmigłowców jak Bell UH-1 Iroquois czy Mi-8, które po uprzednim przygotowaniu były wyposażane w różnorakie zestawy uzbrojenia i stały się prekursorami obecnych śmigłowców szturmowych.


UH-1B Iroquois w Wietnamie
(fot. United States Army Heritage and Education Center/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Od lat 70. z powodu niskiej wytrzymałości poprzednich konstrukcji, których skuteczność nie była wysoka, biura konstruktorskie na całym świecie zaczęły projektować i rozwijać różnego typu śmigłowce w celu zapewnienia silnego uzbrojenia i opancerzenia, które stałyby się wszechstronną platformą do wykonywania całej palety zadań bojowych, od rozpoznania do misji szturmowych.


Mi-8S Sił Powietrznych RP (fot. Radomil talk (Praca własna)/GFDL/Wikimedia Commons)

Śmigłowce szturmowe, które znamy obecnie, wykorzystywane są jako podstawowa broń przeciwpancerna. Mogą szybko przemieszczać się po polu bitwy i zaskakiwać przeciwnika. Stanowią poważne zagrożenie, nawet jeśli przeciwko nim wystawione są środki obrony przeciwlotniczej, z powodu możliwości ataku z dużego dystansu (nawet do 10 km), systemów zapobiegającym trafieniu (flary, obniżenie sygnatury cieplnej), jak i używanego uzbrojenia.


WAH-64D Apache Longbow (fot. Arpingstone (Praca własna)/Domena publiczna/Wikimedia Commons)


Eurocopter Tiger (fot. besopha (Eurocopter LE TIGRE)/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons)

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus