Rekordowa frekwencja na Nocy Muzeów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 r., w 2001 r. przekształciła się w przedsięwzięcie o zasięgu ogólnoeuropejskim. Obecnie zaangażowane w nią jest około 120 miast ze wszystkich zakątków Europy. Noc Muzeów w Polsce organizowana jest od ośmiu lat, a z każdym rokiem zwiększa się ilość ośrodków i placówek muzealnych biorących w niej udział. Muzea przygotowują specjalne wystawy i inne atrakcje, które spotykają się ze znacznym zainteresowaniem publiczności.
Nocą z piątku na sobotę 20/21 maja 2011 r., krakowskie muzea otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających. Odbyło się w nich dziesiątki wystaw, koncertów, wykładów, projekcji filmowych oraz różnego rodzaju zabaw, konkursów i gier. W projekcie udział wzięły muzea podległe rozmaitym organizatorom: Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Muzeum Narodowe, Zamek Królewski na Wawelu), Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego (w tym nasze Muzeum) oraz Urzędowi Miasta Krakowa. Poza krakowskimi instytucjami kultury, w przedsięwzięciu wzięły udział również Muzeum Żup Solnych w Wieliczce i Muzeum Niepołomickie Zamek Królewski w Niepołomicach. W sumie w przedsięwzięcie zaangażowały się 24 placówki muzealne.
VIII Krakowska Noc Muzeów została zainaugurowana o godz. 18:00 w Nowym Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Była to niewątpliwa atrakcja, ponieważ podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów, budynek nie był jeszcze oddany do użytku. Honorowymi gośćmi MLP byli: prof. dr hab. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa, prof. dr hab. Stanisław Waltoś Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich oraz Stanisław Dziedzic Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
W Nowym Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego zwiedzający mogli obejrzeć m. in. salę ekspozycyjną, w której przedstawiono dzieje lotnictwa na wybranych przykładach statków powietrznych, salę edukacyjną wyposażoną w żyroskop budzący olbrzymie zainteresowanie publiczności oraz zabawki oświatowe, pomagające przybliżyć zagadnienie lotu a także salę kinową, gdzie prezentowane były filmy przedstawiające ewolucje lotnicze w wykonaniu Marka Szufy oraz Zespołu Akrobacyjnego Żelazny. W Sali konferencyjnej odbyło się wieczorne "Spotkanie przy samolocie", które poprowadził Jan Hoffmann, kierownik Działu Upowszechniania Muzealiów MLP. Tym razem temat obudowanej multimedialnie prelekcji brzmiał: "Samolot - piękno i moc, czyli spacer po stu latach historii konstrukcji lotniczych". Odbyły się dwa dwugodzinne wykłady, które zgromadziły tłumy słuchaczy.
Specjalną atrakcją było uruchomienie silnika jednego z historycznych samolotów z kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego. Odpalony został dziewięciocylindrowy silnik Avia-Wright Whirlwind J5, zamontowany w jedynym zachowanym egzemplarzu przedwojennego samolotu szkolno-treningowego PWS-26. Płatowiec został ustawiony na płycie przed Dużym Hangarem. Zebrani kilkakrotnie mogli zobaczyć procedurę odpalenia oraz usłyszeć "melodię silnika" tego unikatowego samolotu, biorącego udział w Wojnie Obronnej we wrześniu 1939 r. Widowisko to wywołało duże zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Inną atrakcją była możliwość zwiedzenie wnętrza wybranych samolotów i śmigłowców. W tym roku dla publiczności otwarto samoloty: Iliuszyn (VEB) Ił-14 S, Lockheed F-104S ASA-M Starfighter, Jakowlew Jak-40; śmigłowce: Sud-Aviation SE-3160 Alouette III i Bell CH-136 Kiowa.
W Dużym Hangarze występował kwartet jazzowy Overtime, który wykonywał standardy ze złotej epoki lotnictwa. Eksponaty zostały na tę noc specjalnie oświetlone, dzięki czemu zwiedzający łatwiej mogli odczuć wyjątkową atmosferę nocy na historycznym lotnisku. Ponadto wystawiony został pojazd ekspozycyjny "Muzeobus", który również cieszył się dużą frekwencją, nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Tej nocy była również możliwość zakosztowania krótkiego wzlotu muzealnym balonem na uwięzi "Kościuszko".
Lotnisko Rakowice-Czyżyny, jak co roku tej nocy, tętniło życiem, tym razem zwiedzający przybyli wyjątkowo licznie, bo w liczbie 9192 osób. Tradycyjną pamiątką po nocnym zwiedzaniu była wybita specjalnie na tę okazję moneta.
Komentarze