Przejdź do treści
Lotnictwo w plakacie/ fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Źródło artykułu

Lotnictwo w plakacie

W samo południe 19 września 2010 roku w Sali Ekspozycyjnej Nowego Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej. Została ona zatytułowana: "Lotnictwo w plakacie", a składają się na nią zbiory plakatów o tematyce lotniczej z kolekcji Krzysztofa Dydo oraz ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ceremonii otwarcia dokonali: Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan, kurator wystawy a zarazem autor promującego ją plakatu Kierownik Działu Inwentaryzacji Muzealiów Piotr Łopalewski oraz kolekcjoner Krzysztof Dydo. Wernisaż wystawy zgromadził licznych gości, w tym prof. Andrzeja Zięblińskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa prezentuje polski plakat lotniczy od lat trzydziestych XX wieku do czasów współczesnych. Autorami wystawianych prac są najbardziej znani polscy projektanci plakatów, tacy jak Tadeusz Gronowski, Waldemar Świerzy, Eryk Lipiński, Roman Kalarus czy też Roman Cieślewicz. Każde z dzieł reprezentuje łatwo rozpoznawalny, charakterystyczny dla twórczości każdego z nich styl.

Warto dodać, iż Krzysztof Dydo jest właścicielem galerii specjalizującej się wyłącznie w promocji i sprzedaży plakatu polskiego. Poza przygotowywaniem wystaw, drukiem katalogów, plakatów i kartek pocztowych Galeria współpracuje przy organizacji i sama organizuje różne tematyczne konkursy na plakat. Krzysztof Dydo jest znanym i cenionym popularyzatorem polskiej szkoły plakatu w Europie i na świecie. Jego kolekcja prezentowana była na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Antarktydy.

Galerii Plakatu nie byłoby bez imponującej kolekcji Krzysztof Dydo Collection, której rodowód sięga drugiej połowy lat 50. XX wieku. O liczącym obecnie około 40000 plakatów zbiorze Krzysztof Dydo Collection można przeczytać w polskich i zagranicznych pismach fachowych a także przewodnikach po Krakowie i Polsce.

Kolekcja będzie prezentowana do 31 grudnia 2010 roku


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony