Przejdź do treści
Źródło artykułu

Legendarny Bristol Fighter w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego Będzie gościć przez najbliższe miesiące niezwykły samolot - Bristol F.2B Fighter. Maszyna przybyła do nas aż z Nowej Zelandii, gdzie została odbudowana przez Vintage Aviator Ltd. Samolot będzie dostepny dla zwiedzających od najbliższego wtorku.

Samolot zachował się w około 60% jako oryginalna konstrukcja z czasów I wojny światowej. Został poddany gruntownej rekonstrukcji w celu odtworzenia stanu pierwotnego. Jest wyposażony w sprawny silnik Hispano-Suiza o mocy 300 KM i zgodnie z zapewnieniami strony nowozelandzkiej samolot posiada zdolność do samodzielnego kołowania.

Egzemplarz będzie prezentowany w Muzeum Lotnictwa Polskiego w oryginalnym polskim malowaniu z okresu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Eksponat zostanie udostępniony dla zwiedzających w Gmachu Głównym Muzeum do końca października br., jako kluczowy element wystawy czasowej, poświęconej służbie samolotów Bristol Fighter w Polsce.

Bristol F.2B Fighter to dwumiejscowy samolot bojowy, wprowadzony do użycia w lotnictwie brytyjskim w 1917 r. Służył jako maszyna myśliwska i szturmowa. Produkcja była kontynuowana po wojnie, wyprodukowano ponad 4000 egzemplarzy, które były używane w wielu krajach do lat 30. Największym po Wielkiej Brytanii użytkownikiem Fighterów była Polska, która w 1920 r. zakupiła 106 egzemplarzy, które były używane do 1932 r.


Bristol F.2B Fighter


Vintage Aviator Ltd. (TVAL) to spółka powstała nieco ponad 8 lat temu. Zajmuje się rekonstrukcją historycznych samolotów z okresu pierwszej oraz drugiej wojny światowej.

TVAL specjalizuje się zwłaszcza w budowie pierwszowojennych, silników i śmigieł z zachowaniem ówczesnych standardów.Jednym z największych sukcesów przywrócenie do lotu samolotów takich jak: Bristol F.2Bb, AVRO 504k, RAF Be.2F oraz Hanriot HD.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony