Już w najbliższą sobotę XV Małopolski Piknik Lotniczy

Flying Bulls Aerobatic Team wystąpi podczas XV Małopolskiego Pikniku Lotniczego (fot. pikniklotniczy.krakow.pl)

W sobotę 22 czerwca nad lotniskiem w Czyżynach, jak co roku rozpocznie się Małopolski Piknik Lotniczy. W tym roku Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odwiedzą doskonałe zespoły akrobacyjne, historyczne samoloty oraz znani i lubiani na całym świecie piloci.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wystąpi czeski zespół Flying Bulls Aerobatic Team. Czterech pilotów (Jan Rudzinskyj, Stanislav Čejka, Miroslav Krejči, Jan Tvrdik) w czterech samolotach Xtreme XA42.

Niezwykle ciekawym wydarzeniem może być przelot formacji 3 samolotów PZL-130 TCII Orlik Sił Powietrznych, którym będą towarzyszyć 2 samoloty North Anerican Harvard. To będzie niezwykle interesujące wydarzenie wspólny pokaz maszyn na których szkolą się obecni piloci wojskowi oraz samolotów, na których uczyli się ich dziadkowie.

Nie zabraknie człowieka, bez którego Małopolskie Pikniki Lotnicze stały by się o wiele mniej pasjonujące. Jurgis Kairys, bo o nim mowa, to pilot, który duszę akrobacji poznał na wskroś. Przylatuje do Krakowa od samego początku a jego pokazy niezmiennie zachwycają publiczność. W tym roku będą mu towarzyszyć jego koledzy z Rumunii, Ioan Postolache i Daniel Stefanesku, znani również jako Aerobatic Yakkers!

Małopolski Piknik Lotniczy tradycyjnie zainauguruje skok spadochroniarzy z pokładu samolotu AN-2 „Wiedeńczyk". Ten historyczny, latający eksponat wystąpi w Krakowie po powrocie z pokazów w ... Wiedniu. Ozdobą pokazów będzie niewątpliwie amerykańska łódź latająca PBY-5 Catalina. Posród samolotów historycznych zaprezentują się w powietrzu również Jak-18, Piper Cub, Boeing Stearman, Bucker Jungman i wiele innych.

W powietrzu zaprezentują się też liczne śmigłowce i wiatrakowce oraz samoloty transportowe Sił Powietrznych – C295 CASA oraz M28 Bryza.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa w dniach 22-23 czerwca 2019 r. na piętnastą edycję Małopolskiego Pikniku Lotniczego, który odbędzię się w Krakowie na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny!

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus