II Krakowski Festiwal Modelarski w MLP
W dniach 6 - 7 listopada 2010 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbył się II. Krakowski Festiwal Modelarski. Współorganizatorami imprezy wraz z Muzeum była Modelarnia Ośrodka Kultury w Będzinie oraz Sądecka Grupa Modelarska z Nowego Sącza.
W Festiwalu wzięło udział 95 modelarzy (73 seniorów, 22 juniorów), którzy łącznie wystawili 248 modeli w różnych kategoriach. Uczestnicy wystawy przybyli praktycznie z całej Polski - reprezentowane były m. in. miasta takie jak: Lublin, Nowy Sącz, Poznań, Warszawa, Małogoszcz, Kraków, Katowice, Zamość, Bytom, Zakopane i Kielce.
Zwiedzający mogli zobaczyć miniatury czołgów, pojazdów opancerzonych, samochodów, motocykli, okrętów, pociągów, ciężarówek, a przede wszystkim samolotów, śmigłowców i szybowców. Modele znakomicie prezentowały się w otoczeniu oryginalnych statków powietrznych umieszczonych w Sali Ekspozycyjnej Nowego Gmachu Głównego.
Jury pod przewodnictwem Kazimierza Rauchflaischa, oceniało ponad 250 modeli. Nagrody specjalne w postaci pucharów otrzymało sześć osób:
Arkadiusz Chmiel za model samolotu Fokker E.V z okresu wojny polsko - bolszewickiej,
Paweł Ogarek za model samolotu Spitfire Mk.V B z okresu Bitwy o Anglię,
Grzegorz Piotrowski za model samolotu Curtiss 75A z okresu Kampanii Francuskiej,
Andrzej Latyński za model samolotu PZL P.11c w brawach polskich,
Tadeusz Bogdał za model samolotu SZD-9bis Bocian (puchar ufundowało Stowarzyszenie Parcina),
Wojciech Butrycz za model samolotu Bristol Fighter (puchar miesięcznika "Aeroplan"),
Wojciech Butrycz za model samolotu myśliwsko-bombowego F-105D w malowaniu egzemplarza znajdującego się w posiadaniu MLP, będącego osobistym samolotem gen. Donalda J. Kutyny z okresu wojny wietnamskiej (puchar dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie).
W Hollu na I piętrze Nowego Gmachu Głównego MLP zagościli przedstawicie portalu modelarstworedukcyjne.pl, oczywiście ze swoimi perfekcyjnie wykonanymi modelami. W niedzielę na Sali Wielofunkcyjnej redaktor naczelny "Aeroplanu" Andrzej Ziober wygłosił prelekcję na temat sposobu kompletowania dokumentacji modelarskiej, niezbędnej do prawidłowej oceny modeli startujących w konkursach.
Oczywiście nie mogło zabraknąć stałego elementu tego typu imprez - giełdy modelarskiej, która dzięki polepszeniu - w porównaniu z rokiem ubiegłym - warunków lokalowych znajdowała się w bezpośredniej bliskości wystawy. W trakcie drugiego dnia imprezy, wystawę uświetnił swoją obecnością gen. pil. Mirosław Hermaszewski, któremu poświęcona została jedna z gablot umieszczonych w Hollu na parterze Nowego Gmachu Głównego MLP.
Inną niedzielną atrakcją było kolejne "Spotkanie przy samolocie", poprowadzone przez kierownika Działu Upowszechnienia Muzealiów Jana Hoffmanna. Tym razem tematem prelekcji był samolot PZL P.11c i jego sukcesor P.24. Omówiona została historia rozwoju technicznego tych maszyn. J. Hoffmann, jak zwykle przeplatał swój wykład licznymi anegdotami i ciekawostkami. Prelekcja wzbogacona była eksponowanymi od niedawna w dużym hangarze fotografiami tureckiej linii montażowej samolotów P.24 z końca lat trzydziestych XX w.
Zorganizowany po raz drugi, Krakowski Festiwal Modelarski jest ważną imprezą promującą modelarstwo wśród młodzieży. Konkurs i towarzyszące mu wydarzenia skupiły miłośników lotnictwa redukcyjnego nie tylko z Małopolski, ale również z innych regionów kraju. W przyszłości planowana jest kontynuacja imprezy.
Wyniki II Krakowskiego Festiwalu Modelarskiego znajdują się na stronie Muzeum Lotnictwa.
Komentarze