Przejdź do treści
Źródło artykułu

Frank Piasecki i inni... - przygotowania do nowej wystawy w MLP

W okresie międzywojennym w Polsce działało wielu znamienitych konstruktorów lotniczych, absolwentów Politechnik: Warszawskiej i Lwowskiej. Zatrudnieni byli w polskich wytwórniach lotniczych, przede wszystkim w: Państwowych Zakładach Lotniczych (PZL), Podlaskiej Wytwórni Samolotów (PWS) oraz Lubelskiej Wytwórni Samolotów (LWS). Nie można nie wspomnieć także o pracownikach naukowych zatrudnionych w Instytucie Technicznym Lotnictwa (ITL). II Rzeczpospolita była w latach trzydziestych ubiegłego wieku jednym z ośmiu eksporterów sprzętu lotniczego na świecie.

W wojnie obronnej jesienią 1939 r., ponad 200 inżynierów oraz około 800 techników lotniczych znalazło się poza okupowanymi przez Niemcy i ZSRR ziemiami polskimi. Przez Rumunię zostali ewakuowani do Francji, gdzie zatrudniono ich w przemyśle lotniczym. Po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 r. większość z nich ewakuowała się do Wielkiej Brytanii i Kanady. W latach późniejszych los rozsiał ich po wszystkich niemal kontynentach.

Spośród setek życiorysów wybrano dziewięć postaci, za centralną uznając Franka Nicholasa Piaseckiego (1919-2008) - jednego z trzech najbardziej znanych światowych konstruktorów śmigłowcowych. Jego helikoptery bowiem są równie słynne jak pozostałych dwóch dużych wytwórni: Bell i Sikorsky. Frank N. Piasecki, choć urodził się w USA, był czynnym działaczem Polonii amerykańskiej, a w swej wytwórni zatrudniał polskich konstruktorów.

Wystawie nadano tytuł: "Frank Piasecki i inni ...". Jest ona przygotowywana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie we współpracy z: Boeing International, Polskim Towarzystwem Historii Techniki oraz Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Polskich w USA. Przedsięwzięcie, którego celem jest prezentacja sylwetek i dorobku konstrukcyjnego działających na obczyźnie polskich inżynierów, zostało wsparte materialnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Centralnym elementem ekspozycji będzie dziewięć boksów ekspozycyjnych, wyposażonych multimedialnie. Uroczyste otwarcie nastąpi w dniu 30 maja 2011 r. Wystawa prezentowana będzie w Sali Ekspozycyjnej Nowego Gmachu Głównego MLP do dnia 29 lipca, a następnie będzie ją można zobaczyć także poza Krakowem. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony