Nowy sezon serii "Katastrofy w przestworzach" na kanale National Geographic
Już 3 lutego 2025 r. fani lotnictwa zobaczą pierwszy z dziesięciu odcinków nowej serii "Katastrofy w przestworzach". W nowym sezonie poznamy kulisy najsłynniejszych wypadków lotniczych.
Przed nami 24. sezon intrygującego, a wśród wielu osób kultowego serialu dokumentalnego, który ujawnia kulisy najbardziej znanych katastrof lotniczych. Dzięki relacjom świadków, wciągającym rekonstrukcjom, zaawansowanym animacjom, widzowie mają okazję odkryć prawdę o tragicznych wydarzeniach. Czy dało się uniknąć tych wypadków? Każdy odcinek to szczegółowa analiza, prezentująca złożoność dochodzeń oraz determinację ekspertów w dążeniu do wyjaśnienia przyczyn wypadków, które zmieniły historię lotnictwa.
Premiery co poniedziałek od 3 lutego o godz. 21:00 na antenie National Geographic.
Każda katastrofa samolotu przyciąga uwagę całego świata, w tym ekspertów, którzy starają się ustalić jej przyczyny. Serial „Katastrofa w przestworzach” odkrywa prawdę kryjącą się za najsłynniejszymi katastrofami lotniczymi. Każdy odcinek zawiera relacje naocznych świadków, wciągające rekonstrukcje, zaawansowane animacje komputerowe oraz wywiady ze śledczymi, którym udało się ustalić przyczyny wypadku.
W pierwszych odcinkach:
"Chaos w kabinie" (premiera 3 lutego, godz. 21:00)
Samolot China Eastern Airlines 583 leci nocą z Pekinu do Los Angeles, gdy nagle gwałtowne nurkuje, po czym się wznosi – giną 2 osoby, a 150 pasażerów zostaje rannych. Załoga ląduje awaryjnie w ściśle tajnej bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na odległej wyspie Alaski. Śledczy nie znajdują śladów turbulencji, dlatego szukają innych przyczyn katastrofy.
"Kłopoty z mocą" (10 lutego, godz. 21:00)
Po starcie z Dżakarty – najniebezpieczniejszego rejonu lotniczego na świecie – lot Sriwijaya Air 182 nagle mocno skręca w lewo, spiralnie opada w dół, a następnie wpada do wód Morza Jawajskiego. Potężne uderzenie miażdży samolot. Gdy śledczy zaczynają badać dane lotu, odkrywają całą serię krytycznych wad, przeoczonych wad.
"Wypadek samolotu gaśniczego" (17 lutego, godz. 21:00)
Samolot gaśniczy C-130 rozbija się podczas walki z ogromnym pożarem w Australii, zabijając na miejscu trzech członków załogi. Śledczy ATSB stoją przed największym wyzwaniem w swojej karierze: muszą ustalić przyczynę katastrofy – w aktywnej strefie pożarowej. Nagranie zarejestrowane przez świadka ujawnia kluczowy aspekt lotu, wskazując na nagłe zjawisko pogodowe, którego nie dało się pokonać.
"Odcięcie mocy" (24 lutego, godz. 21:00)
Podczas zimowego lotu z ładunkiem z Edynburga do Belfastu, zaledwie kilka minut po starcie, lot Loganair 670A rozbija się w Morzu Północnym, zabijając obu pilotów i wprawiając śledczych w osłupienie. Rejestrator rozmów w kokpicie dostarcza pierwszej istotnej wskazówki, gdy śledczy odkrywają tajemnicze powiązanie między systemem odladzania silników turbośmigłowych, nocną burzą i zgaśnięciem obu silników.
Kolejne odcinki:
- "Wodowanie awaryjne na Pacyfiku" – Lot TransAir 810 woduje na Pacyfiku po awarii silników. Piloci upatrują przyczyn katastrofy w silnikach. Wydobyty wrak wskazuje na co innego.
- "Wątpliwości" – Lot Luxair 50 rozbija się w gęstej mgle. Nagranie z kokpitu ujawnia, że zawiódł „niezawodny” system.
- "Zabójcze wznoszenie" – Rok 1985. Samolot DC-9 rozbija się po starcie z Milwaukee. Ostatecznie to, czego nie słychać na nagraniu z kokpitu, ujawnia przyczynę katastrofy.
- "Katastrofalna kolizja" – Dwa samoloty zderzają się nad Niemcami. Śledczy badają, jak doszło do kolizji i co zawiodło w systemach zapobiegających takim wypadkom.
- "Tragiczny lot testowy" – Rutynowy lot testowy DC-8 zakończył się tragicznie. Śledczy odkryli, że samolot był skazany na katastrofę z powodu usterek technicznych.
W sumie na sezon 24 składa się jedenaście odcinków.
Zapraszamy do obejrzenia 11 odcinków nowego sezonu serii "Katastrofy w przestworzach". Premiery w poniedziałki od 3 lutego 2025 r. o godz. 21:00 na kanale National Geographic.
Komentarze