40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego – wystawa "Komuniści przeciw Polsce" w MLP
W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia na terenie Polski stanu wojennego. Oficjalnie zaczął on obowiązywać 13 grudnia 1981 roku, jednak działaczy związkowych i opozycjonistów funkcjonariusze komunistycznych służb bezpieczeństwa zatrzymywali już w nocy 12 grudnia.
Na ulice polskich miast wyjechały czołgi a na lotniskach "uziemiono" załogi i samoloty. Tym posunięciem ówczesna władza ludowa na długo przekreśliła nadzieje milionów Polaków na wolność. Wszelkie próby oporu brutalnie pacyfikowano, a na podejmujące je osoby spadły dotkliwe represje.
Warto przypomnieć, że na początku lat 80. XX w. samoloty LOT były jednymi z najczęściej porywanych maszyn na świecie. Sprawcami byli zdesperowani obywatele PRL, którzy w ten sposób próbowali uciec na Zachód. O kilku takich przypadkach można przeczytać TUTAJ.
W stanie wojennym ucieczkę z Polski wojskowym samolotem An-2 zorganizował pilot Krzysztof Wasielewski. Na pokładzie "Wiedeńczyka" byli jeszcze dwaj piloci, ich żony i czworo dzieci. To był bardzo niebezpieczny lot w nieznane. Historia ta została opisana w książce "Lot w stronę wolności. Historia wielkiej ucieczki stanu wojennego" autorstwa Janusza M. Szlechty.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Motoryzacji i Techniki Militarnej w Katowicach chcąc przypomnieć o tych tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981 roku przygotowało ekspozycję czasową poświęcona tej tematyce.
Zapraszamy do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie do jej zwiedzania.
Wystawa będzie prezentowana w krakowskim Muzeum do 31 grudnia 2021 r.
Komentarze