98. urodziny bohatera polskiego lotnictwa

Major pilot Antoni Tomiczek

Major Antoni Tomiczek, który obchodził w dniu wczorajszym (13 listopada) 98. urodziny jest polskim pilotem II wojny światowej, żołnierzem o wspaniałej karcie kombatanckiej pilota 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej” im. Obrońców Warszawy.zdjęcie - 98.  urodziny bohatera polskiego lotnictwa 

Urodził się w 1915 roku w Pstrążnej, skąd w 1930 roku trafił do konińskiej szkoły piechoty. Sześć lat później zgłosił się do lotnictwa, które wyszkoliło go na pilota myśliwców.

Przed wojną należał do elitarnej 122 Eskadry Myśliwskiej, której piloci uważani byli za najlepszych wśród polskich lotników. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej. Pojmany do niewoli przez wojska sowieckie przebywał w obozach pracy. Po uwolnieniu w 1941 roku został przetransportowany wraz z 200 innymi lotnikami do Wielkiej Brytanii. Wykonał 23 loty bojowe w 1586 eskadrze do zadań specjalnych, 5 razy latał z Włoch z pomocą dla walczącej powstańczej Warszawy.

Od 1942 roku do 1946 wylatał ponad 1173 godziny. W swojej spuściźnie zachował m.in. unikalne książki pilota oraz mapy.

W 1947 roku wrócił do kraju, na Śląsk, gdzie  do 1979 roku pracował w ZUS-ie w Rybniku, ukrywając swoje dokonania w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Minister  obrony narodowej Tomasz Siemoniak objął honorowym patronatem wystawę „ Nad płonącą Warszawą-długi lot do domu majora Antoniego Tomiczka” , której otwarcie zaplanowano na  1 grudnia br. w Pstrążnej.

Za czyny bojowe w czasie II wojny światowej odznaczony został dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz jugosłowiańskim medalem Medalja "Smrt fasizmu - Sloboda Narodu", natomiast za powojenne zasługi Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką Zasłużony dla Województwa Katowickiego.

opr. DPI MON

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
comments powered by Disqus