Przejdź do treści
Źródło artykułu

Minister Adamczyk: doceniamy pracę wszystkich, którzy zabezpieczają transport lotniczy

Doceniamy pracę wszystkich, którzy zabezpieczają transport lotniczy — powiedział do żołnierzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w niedzielę podczas Święta 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego.

"Wszystkim osobom, które codziennie dbają o polskie bezpieczeństwo, należy się szacunek, zaś Państwo Polskie winne jest wsparcie. Doceniamy pracę wszystkich, którzy zabezpieczają transport lotniczy. W dzisiejszych niespokojnych czasach państwa ofiarna służba jest szczególnie potrzebna" — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas niedzielnych uroczystości Święta 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego.

Obchody odbyły się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. W programie wydarzenia były m.in. pokazowy przelot samolotów, prezentacja sprzętu wojskowego, pokazy grup rekonstrukcyjnych. Działał też punkt rekrutacji, gdzie każdy zainteresowany mógł otrzymać informacje o służbie w wojsku.

8. Baza Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego jest jednostką sił powietrznych. Powstała w 2010 r. w miejsce rozformowanych 8. Bazy Lotniczej i 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego. Kompleks lotniczo-koszarowy jednostki mieści się w podkrakowskich Balicach. Baza zabezpiecza i realizuje loty wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Wspiera sojusznicze siły w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powstało w 1963 r. na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny - jednego z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie. Teren muzealny cały czas pełni funkcję lotniczą. Obecnie placówka zajmuje 25,7 ha powierzchni. Muzeum ma ponad 250 samolotów, szybowców i śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych oraz wiele mniejszych eksponatów, np. elementy uzbrojenia lotniczego, przyrządy pokładowe, mundury. Wystawy są w budynkach przedwojennych, jak i nowszych oraz w plenerze.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mk/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony