Przejdź do treści
Źródło artykułu

MI: konkurs na członków zarządu LOT przebiega zgodnie z harmonogramem

Postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych LOT przebiega zgodnie z harmonogramem – poinformowało PAP Ministerstwo Infrastruktury. W piątek minął termin na zgłaszanie się kandydatów w konkursie rozpisanym przez MI.

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem, termin składania zgłoszeń minął w piątek o godz. 12, a otwarcie kopert miało nastąpić o godz. 13. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na oba stanowiska, których zgłoszenia spełnią warunki formalne, odbędą się 23 stycznia 2025 r. i ewentualnie w kolejnych dniach, w zależności od liczby zgłoszeń.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.

Równolegle resort infrastruktury prowadzi konkurs na prezesa PGL i członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych. W skład PGL, oprócz części udziałów w PLL LOT, wchodzą także: LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services, LS Technics, PGL Leasing oraz Polska Akademia Lotnicza.

Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie; działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Linie mają 15 samolotów szerokokadłubowych Boeing 787 Dreamliner, które obsługują połączenia dalekiego zasięgu. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic.

Od 2 grudnia 2024 r. pełniącym obowiązki prezesa LOT jest delegowany przez radę nadzorczą spółki jej członek Tomasz Ludwicki. Od tego samego dnia funkcję prokurenta PLL LOT pełni były prezes Michał Fijoł.

26 listopada 2024 r. Fijoł został odwołany ze stanowiska prezesa przez radę nadzorczą. Następnego dnia nadzór właścicielski nad Polską Grupą Lotniczą i PLL LOT został, na mocy odpowiedniego rozporządzenia, przeniesiony z Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury. 27 listopada minister aktywów Jakub Jaworowski oświadczył, że sprawa odwołania prezesa Fijoła jest bulwersująca i zadeklarował współpracę w celu jej wyjaśnienia. Fijoła broniła również strona związkowa – wspólne oświadczenie wydały OPZZ Konfederacja Pracy – Personel Pokładowy, NSZZ Solidarność KM 205 – Pracownicy naziemni, Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych i Związek Zawodowy PLL LOT. 29 listopada zdymisjonowany został wiceminister aktywów Jacek Bartmiński, nadzorujący m.in. PLL LOT. 2 grudnia Michał Fijoł został prokurentem LOT-u, natomiast 17 grudnia Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło konkurs na prezesa oraz członka zarządu.

W dniu przeniesienia nadzoru nad PGL do MI, minister infrastruktury odwołał czterech członków rady nadzorczej i powołał nowych. Następnego dnia nowa rada odwołała dwóch członków zarządu PGL, a do pełnienia funkcji prezesa delegowała nowego przewodniczącego rady Łukasza Chaberskiego. 18 grudnia MI ogłosiło konkurs na prezesa PGL oraz członka zarządu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony