Przejdź do treści
Samolot obserwacyjny NATO, tzw. AWACS (fot. NATO)
Źródło artykułu

Media: samoloty obserwacyjne NATO AWACS trafią do bazy w Otopeni

Samoloty obserwacyjne NATO, tzw. AWACS trafią do położonej 200 km od granicy z Ukrainą bazy powietrznej w Otopeni, w południowej Rumunii, podała w piątek bukareszteńska telewizja Digi24, powołując się na informacje pochodzące ze źródeł w kierownictwie NATO.

Stacja zacytowała rzecznik prasową Sojuszu Północnoatlantyckiego Oanę Lungescu, która wyjaśniła, że samoloty zostaną przekazane do Rumunii w związku ze wzrostem zagrożenia na wschodniej flance NATO spowodowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

“NATO jest zdeterminowane, aby bronić i ochraniać każdy skrawek terytorium sojuszniczego (…), gdyż nielegalna wojna Rosji na Ukrainie zagraża pokojowi i bezpieczeństwu w Europie”, wyjaśniła Lungescu.

Przedstawicielka NATO podziękowała władzom Rumunii za gotowość do przyjęcia samolotów AWACS, podkreślając, że “decyzja ta stanowi ważny wkład w zdolności Sojuszu do wczesnego ostrzegania”.

Według ustaleń Digi24 z czternastu stacjonujących obecnie w niemieckiej bazie koło Akwizgranu samolotów AWACS do Rumunii trafią trzy takie maszyny i pozostaną tam przez kilka tygodni.

Samoloty miałyby zostać dostarczone do bazy powietrznej w Otopeni we wtorek.

Dzięki posiadaniu nowoczesnego systemu radarowego AWACS mogą zlokalizować oraz zidentyfikować inne maszyny powietrzne z odległości ponad 400 km. W przeszłości były one wykorzystywane przez NATO m.in. do operacji przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu na Bliskim Wschodzie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony