Media: pierwsze trzy samoloty bojowe Mirage trafią do Ukrainy przed 20 stycznia
Pierwsze trzy samoloty bojowe Dassault Aviation Mirage 2000-5F trafią do Ukrainy przed 20 stycznia – przekazały w ostatnich dniach portale specjalizujące się w tematyce lotnictwa, powołując się na informacje francuskiego portalu AvionsLegendaires.
W październiku ubiegłego roku minister obrony Francji Sebastien Lecornu zapowiedział, że maszyny te zostaną dostarczone do Ukrainy w pierwszym kwartale 2025 roku, jednak do tej pory nie podał dokładnej daty. Strona ukraińska również nie podała szczegółów dotyczących dostaw nowych maszyn, które mają wzmocnić ukraińskie lotnictwo.
Mirage, które zostaną przekazane Ukrainie, zostały wcześniej dostosowane przez francuskich specjalistów do warunków bojowych panujących na ukraińskich lotniskach i odcinkach drogowych, z których również startują samoloty. Portal AvionsLegendaires zaznaczył, że maszyny po zmianach będą mogły wykonywać szerszy wachlarz zadań niż mogły realizować do tej pory we francuskich siłach powietrznych. Ponadto dzięki pracy inżynierów Mirage zostały przystosowane do przenoszenia pocisków SCALP-EG i Storm Shadow (jest to praktycznie identyczna broń, ale ta pierwsza jest francuska, a ta druga brytyjska).
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w czerwcu, że Paryż przekaże Ukrainie samoloty Mirage i przeszkoli pilotów oraz personel, który będzie operował na tych maszynach. W październiku Lecornu potwierdził tę informację, ale wówczas przyznał, że wartość pomocy dla Kijowa w 2024 roku nie osiągnie maksymalnej kwoty przewidzianej w dwustronnej umowie, czyli 3 mld euro, natomiast przekroczy 2 mld euro.
Nie jest jasne, ile samolotów Mirage trafi do ukraińskich sił powietrznych: trzy czy sześć. Jednocześnie w internecie pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że na ukraińskim niebie widziano już pierwsze samoloty francuskiej produkcji podczas ćwiczeń.
Mirage 2000-5F dołączą do samolotów bojowych General Dynamics F-16 Fighting Falcon, które zostały przekazane w 2024 roku. Władze w Kijowie nie ujawniły, ile maszyn wtedy otrzymały. Do przekazania ok. 60 samolotów zobowiązała się koalicja złożona z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii.
Komentarze