MSPO 2021: MBDA prezentuje możliwości współpracy na rzecz rakietowej obrony powietrznej
Rusza XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. MBDA, wiodący europejski producent uzbrojenia rakietowego, zaprezentuje podczas MSPO 2021 ofertę produktów odpowiadających potrzebom obrony powietrznej Polski w wymiarach lądowym i morskim.
Na ekspozycji zewnętrznej stanie „inteligentna" wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych CAMM, obsługiwana przez zespół żołnierzy z 7 Grupy Obrony Powietrznej brytyjskich Wojsk Lądowych. Taki system MBDA proponuje Polsce do produkcji we współpracy z miejscowym przemysłem na potrzeby programu pod kryptonimem Narew. Propozycja opiera się na bliskich relacjach obronnych między Wielką Brytanią a Polską, wynikających ze wspólnych interesów strategicznych i podpisanego w 2017 roku traktatu obronnego między oboma państwami. Rodzina rakiet CAMM jest też proponowana dla programu morskiego – jako uzbrojenie fregat Miecznik. Dzięki temu jedna krajowa linia produkcyjna mogłaby zaspokajać potrzeby Wojska Polskiego w odniesieniu do obu programów.
Na własnym stoisku MBDA zaprezentuje szeroki zestaw systemów rakietowych proponowanych Siłom Zbrojnym RP. Wśród systemów rakietowych wystawianych przez MBDA na MSPO 2021 znajdują się rozwiązania z obszarów:
Obrona Powietrzna
MBDA jest kluczowym graczem w dziedzinie obrony powietrznej. Oferuje szeroką gamę systemów do zwalczania całego spektrum zagrożeń, od samolotów bojowych do bezzałogowych statków powietrznych i pocisków manewrujących. Najnowszym produktem w katalogu MBDA jest rodzina systemów obrony powietrznej opartych na modułowych pociskach CAMM – CAMM i CAMM-ER. Broń ta trafiła już do arsenału brytyjskich Wojsk Lądowych i jest oferowana Polsce na potrzeby programu Narew oraz dla obecnych i przyszłych platform morskich. Rakiety CAMM zostały przyjęte również przez Royal Navy i MBDA proponuje je jako uzbrojenie nowych fregat typu Miecznik. Pociski CAMM i CAMM-ER są identyczne, niezależnie od tego, czy są używane z lądu, czy z morza. Pozwala to na korzystanie ze wspólnego zapasu rakiet zarówno przez siły lądowe, jak i morskie. Dzielenie się zapasami w ten sposób przysparza wielu korzyści, w tym pozwala na zwiększenie zaangażowania polskich zakładów przemysłowych oraz korzyści z wytwarzania dłuższych i bardziej opłacalnych partii uzbrojenia.
CAMM to bardzo mobilny system obrony powietrznej, który posiada wiele zalet, a zwłaszcza technologię zimnego startu, dzięki której zestaw jest trudniejszy do wykrycia i może zostać rozmieszczony w terenie zurbanizowanym. Ten stosunkowo niedrogi oręż, zdolny do dookólnego (360°) zwalczania celów powietrznych na dystansach od 1 km do ponad 25 km, cieszy się zainteresowaniem potencjalnych nabywców z całego świata. Identyczne atuty posiada system CAMM-ER (Extended Range) o zwiększonym do 45 km zasięgu. Pociski rakietowe tej rodziny zostały zaprojektowane tak, aby były interoperacyjne z wieloma istniejącymi i przyszłymi systemami dowodzenia i kierowania obroną powietrzną oraz innym uzbrojeniem przeciwlotniczym – ma to ułatwiać budowę wielowarstwowej i zintegrowanej obrony powietrznej. Pociski CAMM i CAMM-ER zastosowane w naziemnym systemie modułowej obrony powietrznej EMADS (Enhanced Modular Air Defence System), dzięki swoim atutom są wykorzystywane jako wysoce mobilny system obrony obszarów miejskich. Ponadto CAMM ma wiele podzespołów wspólnych z pociskiem ASRAAM, mogącym stanowić oręż wielozadaniowych myśliwców F-35 w polskim programie Harpia.
MBDA uczestniczy też w dialogu technicznym dotyczącym programu Sona. Celem programu jest zapewnienie jednostkom liniowym (ciężkim) zdolności do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (C-UAS) oraz do obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) na bazie opancerzonych wozów bojowych. Wdrożenie skutecznego rozwiązania C-UAS i VSHORAD w perspektywie średnio- i długoterminowej jest celem ambitnym, dobrze pasującym do kompetencji MBDA w zakresie technologii wykrywania, kierowania ogniem i zwalczania. Zastosowane efektory mogą stanowić miks technologii rakietowych i nowatorskich. Niektóre z nich są prezentowane na stoisku MBDA na MSPO 2021. Firma wprowadziła już na rynek system Sky Warden, który obecnie bada pod kątem możliwości dostosowania do wymagań programu Sona.
Zwalczanie celów lądowych
Brimstone to broń precyzyjna, sprawdzona wielokrotnie w walce, unikatowa ze względu na możliwość odpalenia z dowolnej platformy na lądzie, w powietrzu lub na morzu. Wykazała już skuteczność podczas użycia z lądu, morza, bojowych samolotów odrzutowych oraz bezzałogowców. Brimstone jest przykładem podejścia prawdziwie wielozadaniowego i wieloplatformowego, a dodatkowo gwarantuje użytkownikowi bardzo wysokie prawdopodobieństwo wyeliminowania celu pierwszym strzałem. Wyrzutnia Brimstone może być montowana na podwoziach wozów bojowych, co czyni z nich niszczyciele czołgów. Umożliwia to użytkownikom szybkie, precyzyjne i tanie zwalczanie dużych nieprzyjacielskich formacji pancernych, nawet w warunkach ograniczonych zdolności rozpoznawczych, przy każdej pogodzie oraz z możliwością pokonania wszystkich systemów aktywnej ochrony soft-kill i hard-kill. Brimstone jest unikatowy dzięki zdolności do zwalczania dużych nieprzyjacielskich formacji pancernych – wyrzutnia może zmienić pozycję po odpaleniu pocisku, skutecznie atakując jednocześnie wiele celów znajdujących się poza zasięgiem wzroku celowniczego i w warunkach ograniczonych zdolności rozpoznawczych. Funkcjonalność ta będzie prezentowana na stoisku MBDA w połączeniu z polskim systemem kierowania ogniem. Brimstone może też stanowić uzbrojenie bojowych samolotów odrzutowych, śmigłowców i bezzałogowców.
Enforcer to odpowiedź MBDA na zgłaszaną przez żołnierzy piechoty i operatorów wojsk specjalnych potrzebę posiadania lekkiej, precyzyjnej broni za przystępną cenę, do rażenia przeciwnika spoza zasięgu jego ognia. Jednorazowego użytku ręczna wyrzutnia Enforcer może służyć do obezwładniania różnych celów na dystansach przekraczających zdolności obecnego indywidualnego uzbrojenia żołnierzy piechoty, w tym lekko opancerzonych pojazdów na postoju i będących w ruchu oraz obiektów ukrytych za przeszkodami. Enforcer został już wybrany przez Siły Zbrojne Niemiec (Bundeswehrę) i jest oferowany Polsce w programie Pustelnik.
Dominacja w powietrzu
MBDA to jedyna europejska firma oferująca pełen zestaw uzbrojenia dla samolotów wielozadaniowych F-35 w programie Harpia – uzbrojenia odpowiedniego dla maszyn 5. generacji, w pełni przystosowanego do działań sieciocentrycznych; posiadającego cechy ograniczonej widzialności, zaawansowane sensory oraz łącza wymiany danych. Do maksymalnego wykorzystania potencjału tego samolotu w misjach powietrze-powietrze oraz powietrze-powierzchnia, obecnie i w przyszłości, potrzebne są zaawansowane technologicznie pociski rakietowe, odpowiadające charakterystykom taktyczno-technicznym F-35. Firma MBDA stawiła czoła wyzwaniu, opracowała i oferuje użytkownikom tych samolotów najlepszy na świecie oręż nowej generacji: pociski ASRAAM, Meteor i SPEAR. Atutami tego precyzyjnego, programowalnego uzbrojenia są zwiększony zasięg i sieciocentryczność, zoptymalizowane pod kątem użycia przez F-35 i wymagań przyszłego pola walki.
Meteor, dzięki łączu wymiany danych, jest bronią sieciocentryczną, pozwalającą pilotowi F-35 w pełni wykorzystać przewagę wynikającą z posiadanej świadomości sytuacyjnej. Zastosowanie w tym pocisku silnika strumieniowego o regulowanym ciągu oraz aktywnej głowicy radarowej pozwala na uzyskanie niezrównanej prędkości i manewrowości w locie do celu oraz większego zasięgu i kilkukrotnie większej strefy rażenia w porównaniu z jakimkolwiek innym istniejącym lub przyszłym pociskiem powietrze-powietrze do zwalczania celów poza zasięgiem wzroku (BVR). Zalety Meteora sprawiają, że jest on uzbrojeniem służącym do odstraszania. Każdy przeciwnik zastanowi się dwa razy, zanim postanowi naruszyć przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez uzbrojone w Meteory myśliwce F-35.
Błyskawiczny czas reakcji oraz najwyższa prędkość i zwrotność sprawiają, że ASRAAM jest niezrównany w scenariuszach walki w zasięgu wzroku (WVR). To broń zapewniająca dominację w powietrzu i najwyższe wśród pocisków tej klasy prawdopodobieństwo trafienia przeciwnika. Warto dodać, że ASRAAM pozwala atakować cele powietrzne w całej sferze (360º), w tym znajdujące się za samolotem-nosicielem, w trybie namierzania po odpaleniu pocisku. Walorem ASRAAM jest duży stopień unifikacji z pociskiem CAMM, co może być korzystne dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.
MBDA rozwija SPEAR z myślą o samolocie wielozadaniowym F-35, aby zapewnić mu maksymalną elastyczność i skuteczność w zwalczaniu celów zarówno statycznych, jak i szybko poruszających się. Ten bardzo precyzyjny pocisk, napędzany silnikiem turboodrzutowym, może być odpalony z większego dystansu od celu, spoza zasięgu nieprzyjacielskich systemów obrony powietrznej, co zapewnia przewagę nad typowymi bombami szybującymi i kierowanymi. Podczas lotu SPEAR używa niezawodnych wskazań systemu nawigacji INS/GPS i posiada głowicę samonaprowadzającą, korzystającą z zaawansowanych trybów wyboru celu, która umożliwia jego namierzenie nawet w najbardziej skomplikowanych scenariuszach operacyjnych, w dzień i w nocy i we wszystkich warunkach pogodowych. SPEAR mieści się w wewnętrznych komorach uzbrojenia F-35 (do każdej wchodzą 4 pociski, łącznie samolot przenosi ich 8), co pozwala zmaksymalizować potencjał każdej misji bojowej F-35.
Rozbudowując rodzinę pocisków SPEAR, MBDA opracowuje również wariant SPEAR-EW, unikalną broń walki radioelektronicznej dla F-35 i innych statków powietrznych. SPEAR-EW może być przenoszona w połączeniu z klasycznymi pociskami SPEAR i spełniać funkcje walki elektronicznej, ataku elektronicznego oraz środka wsparcia elektronicznego. SPEAR-EW dezorientuje i obezwładnia elektronicznie obronę powietrzną przeciwnika, zarówno systemy naziemne, jak i powietrzne, w celu zapewnienia maksymalnej skuteczności misji i zwiększonej przeżywalności zarówno samych platform powietrznych, jak i amunicji lotniczej.
Na MSPO 2021 zapraszamy do odwiedzenia stoiska MBDA (Hala E, stoisko 28) oraz stoisk partnerów (wymienionych poniżej):
Stoisko MBDA (Hala E-28)
• pocisk CAMM
• pocisk CAMM-ER
• wyrzutnia lądowa EMADS (model w skali)
• wyrzutnia morska CAMM (Sea Ceptor)
• samolot F-35 (Harpia) uzbrojony w pociski rakietowe ASRAAM, Meteor, SPEAR
• pocisk Brimstone
• pocisk Enforcer missile
• systemy zwalczania bezzałogowców i obrony powietrzne krótkiego zasięgu na podwoziach pojazdów 8x8 (modele w skali)
Wystawa zewnętrzna:
• wyrzutnia pocisków CAMM (bez pojazdu-nosiciela)
Komentarze