Przejdź do treści
Źródło artykułu

Mazury AirShow 2018 już za dwa dni

Piloci samolotów już od środy są na lotnisku Kętrzyn Wilamowo na Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur. Program Zlotu dostępny jest TUTAJ. Ukoronowaniem imprezy będą pokazy lotnicze Mazury AirShow nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Pasjonaci awiacji spotkają się na pokazach w dniach 4-5.08.2018 r.

Jedną z tegorocznych niespodzianek będzie pokaz nocny motoparalotni. Marcin Krakowiak i Paweł „Lojak” Kozarzewski. Piloci Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Obaj mają na swoim koncie indywidualnie i drużynowe zwycięstwa w Mistrzostwach Polski, Europy i świata. Latanie to ich hobby, pracują w branżach kompletnie nie związanych z jakąkolwiek formą latania. Latają, fotografują, angażują się w nietuzinkowe projekty, wykraczające poza standardowo przyjęte schematy latania na motoparalotni – np w ubiegłym roku, jako pierwsi na świecie latali… w budynku zamkniętym! W naszym Stadionie Narodowym w Warszawie.
W sobotę, tuż przed pokazami ogni sztucznych planowanymi na godzinę 22:00 Paweł i Marcin zademonstrują kolejne niestandardowe możliwości – fajerwerki uruchamiane podczas lotu na motoparalotni.


(fot. Arkadiusz Szadkowski)

Podczas tegorocznej imprezy będzie można zobaczyć samolot sportowy J1B Prząśniczka. To jednomiejscowy górnopłat zastrzałowy o konstrukcji mieszanej (drewno, metal i sklejka). Latający, wielokrotny dowód, jak pasja uskrzydla i potrafi czynić niemożliwe możliwym.

Druga w historii lotnictwa PRL zarejestrowana konstrukcja amatorska. Otrzymała w 1976 r. znaki SP-002. Pierwszą konstrukcją był samolot Kukułka Eugeniusza Pieniążka.

W 1967 r. Jarosław Janowski rozpoczął prace nad minisamolotem J-1. Do jego budowy sklejkę udało się zakupić w składnicy modelarskiej w Krośnie, kratownicę z rurek zespawał kolega Weiss, a spawane okucia wykonał Tadeusz Supryn z SZD z Bielska. Samolocik powstał w detalach w pokoju mieszkalnym o powierzchni 18 m2 i do tego na II piętrze! W domu odwiedzali konstruktora funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, gdyż prywatny samolot mógł posłużyć do ucieczki na zachód.

Tak zaczyna się historia jednej z pierwszych zarejestrowanych w PRL amatorskich konstrukcji lotniczych, oblatanej po raz pierwszy w 1970 r.

A prezentowany na mazurskich pokazach egzemplarz w dużej mierze narodził się podobnie gdyż również został wykonany przez pasjonata lotnictwa – Pana Jana Glińskiego, na bazie zakupionych planów Jarosława Janowskiego, również składany był w mieszkaniu i również powstawał pomimo wielu niesprzyjających czynników.

Na Mazury AirShow 2018 pojawi się wierna, wykonana w skali 1:1 kopia polskiego samolotu sportowo-turystycznego RWD-5. Na takim właśnie samolocie w 1933 r. Stanisław Skarżyński wykonał z Afryki (St. Louis, Senegal) do Ameryki Południowej (Maceió, Brazylia) rekordowy przelot o długości 3582 km, w większej części nad Atlantykiem.

W pokazie w zwartej formacji zaprezentują się samoloty Remos G3 Mirage (SP-SADA i SP-SOIR). Są to dwa z trzech lub czterech samolotów które są w stanie lotnym w Polsce. Samoloty REMOS G-3 jest konstrukcją opracowaną w Polsce przez inż. Jerzego Cisowskiego. Zostały wyprodukowane w Firmie REMOS w Bilsku Białej. Budowa i wyposażanie była kontynuowana przez kolejne lata i pierwszy oblot odbył się w 2007 roku. Obecnie produkcja została przeniesiona z Bielska Białej do Niemiec. Wiele egzemplarzy lata na zachodzie Europy i w USA. – Chcielibyśmy pokazać samoloty które mimo że polskiej konstrukcji powoli przechodzą ze względów ekonomicznych i marketingowych w pamięci jako konstrukcje zachodnie – mówią organizatorzy.

Na mazurskim niebie będzie też można zobaczyć samoloty: Piper L4A Grasshopper, Jak-18, TS-8 Bies, Cessna C-206. Na pokazy przylecą równiez śmigłowce Dynali H3 i Robinson R44.

Przyponinamy też, że już w najbliższy weekend – w sobotę 4 sierpnia o godzinie 14:30 w sali briefingowej lotniska Kętrzyn-Wilamowo odbędzie się prelekcja poświęcona bezpieczeństwu latania i współpracy na linii pilot – służba informacji powietrznej (FIS). Poprowadzą ją informatorzy FIS z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W prelekcji będzie mógł wziąć udział każdy, kto przyleci na kętrzyńskie lotnisko.

Tradycyjnie, jak co roku, pierwszy dzień pokazów zakończy pokaz sztucznych ogni. Zapraszamy, sobota, godzina 22:00, Plaża Miejska Giżycko.

W tym roku również na czas pokazów uruchomione zostanie dla potrzeb fanów akrobacji AirShow Radio na częstotliwości 89,1 MHz. Dzięki temu rozwiązaniu komentatorzy, w tym Tadeusz Sznuk, których komentarz pozwala lepiej zrozumieć, co się podczas pokazów na mazurskim niebie dzieje, będą słyszani w radiach i na smartfonach, we wszystkich miejscach wokół jeziora Niegocin i oczywiście na samym jeziorze. Ta transmisja to ulubiony dodatek dla wszystkich oglądających pokazy z motorówek, jachtów, statków, kajaków, pontonów.

Więcej informacji na stronie www.mazuryairshow.pl oraz www.lotniskoketrzyn.pl


Przeczytaj również:
Mazury AirShow 2018 w pierwszy weekend sierpnia
Mazury AirShow 2018 coraz bliżej

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony